Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Stentoften 41, 9550 Mariager · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -14,2 % | 4,5 % | 9,7 % | -1,6 % | 6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 230,3 % | 233,7 % | 246,9 % | 231,7 % | 239,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 59,2 % | 59,4 % | 61,2 % | 58,6 % | 59,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -24 % | 7,6 % | 15,8 % | -2,8 % | 10 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 59,2 % | 59,4 % | 61,2 % | 58,6 % | 59,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 40,8 % | 40,6 % | 38,8 % | 41,4 % | 40,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2 % | 2,6 % | 7,9 % | 7,6 % | 23,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | 0 | 0 | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -2.011.936 kr. i 2022 til 1.113.921 kr. i 2026 (+155 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2.012 | 651 | 1.640 | -310 | 1.114 | +459 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -1.544.840 kr. i 2022 til 863.125 kr. i 2026 (+156 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -1.545 | 529 | 1.292 | -218 | 863 | +495 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 668 | 595 | 556 | 543 | 475 | −13 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 668 | 595 | 556 | 543 | 475 | −13 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 88.885 kr. i 2022 til 1.373.230 kr. i 2026 (+1445 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 89 | 125 | 410 | 419 | 1.373 | +228 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 10.213 | 11.150 | 12.786 | 12.817 | 13.930 | +9 % | |
| Aktiver i alt | 10.880 | 11.745 | 13.342 | 13.360 | 14.405 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 6.445.823 kr. i 2022 til 8.595.972 kr. i 2026 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.446 | 6.975 | 8.163 | 7.829 | 8.596 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.434.632 kr. i 2022 til 5.809.015 kr. i 2026 (+31 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.435 | 4.770 | 5.179 | 5.531 | 5.809 | +5 % | |
| Passiver i alt | 10.880 | 11.745 | 13.342 | 13.360 | 14.405 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Mariager — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Mariagerfjord