Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ørestads Boulevard 35, 2300 København S · Fjernvarmeforsyning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | 52,4 % | 69 % | 65,9 % | 62,4 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | — | — | 40,1 % | 36,2 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,9 | 2,9 | 2,5 | 2,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 2,8 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 43,8 % | 69,7 % | 57,6 % | 45,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 24,6 % | 26,3 % | 28,6 % | 30,3 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 11,7 % | 11,6 % | 9,3 % | 9,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | 70.647.000 kr. | 69.505.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 24,6 % | 26,3 % | 28,6 % | 30,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 75,4 % | 73,7 % | 71,4 % | 69,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 72.656.000 kr. i 2021 til 111.417.000 kr. i 2025 (+53 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 72.656 | 87.577 | 109.043 | 107.205 | 111.417 | +4 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 41.498.000 kr. i 2021 til 69.505.000 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 41.498 | 45.858 | 75.251 | 70.647 | 69.505 | −2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 42.939.000 kr. i 2024 til 40.352.000 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | – | 42.939 | 40.352 | −6 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 10.673.000 kr. i 2021 til 31.821.000 kr. i 2025 (+198 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 10.673 | 16.461 | 36.926 | 29.611 | 31.821 | +7 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 8.350.000 kr. i 2021 til 25.864.000 kr. i 2025 (+210 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.350 | 24.818 | 26.782 | 23.170 | 25.864 | +12 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 695.950 | 759.353 | 780.770 | 789.433 | 847.118 | +7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 9.665 | 7.707 | 7.905 | 8.535 | 8.732 | +2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 705.615 | 767.060 | 788.675 | 797.968 | 855.850 | +7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 64.873 | 96.784 | 87.011 | 76.905 | 59.966 | −22 % | |
| Aktiver i alt | 770.488 | 863.844 | 875.686 | 874.873 | 915.816 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 166.492.000 kr. i 2021 til 277.230.000 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 166.492 | 212.222 | 230.486 | 250.214 | 277.230 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 341.127.000 kr. i 2021 til 477.097.000 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 341.127 | 419.843 | 501.900 | 467.368 | 477.097 | +2 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 249.867.000 kr. i 2021 til 131.400.000 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 249.867 | 221.194 | 124.918 | 133.439 | 131.400 | −2 % | |
| Passiver i alt | 770.488 | 863.844 | 875.686 | 874.873 | 915.816 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
21 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København S — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København