Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Stavadgyden 78, 5210 Odense NV · Markedsanalyse og offentlig meningsmåling
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,3 | 1,1 | 1,7 | 0,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -15,1 % | 0 % | -2,6 % | 0,3 % | -3,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 134 % | 123,4 % | 94,6 % | 93,8 % | 30,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 25 % | 24,3 % | 21,5 % | 22,2 % | 19,3 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -60,4 % | 0,1 % | -12,2 % | 1,3 % | -17,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 138.237 kr. | 468.378 kr. | 133.100 kr. | 617.361 kr. | -334.657 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 25 % | 24,3 % | 21,5 % | 22,2 % | 19,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 75 % | 75,7 % | 78,5 % | 77,8 % | 80,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,2 % | 0,1 % | 0,1 % | 0,2 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 963.386 kr. i 2022 til 355.066 kr. i 2026 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 963 | 1.529 | 965 | 1.391 | 355 | −74 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 805.256 kr. i 2022 til 632.562 kr. i 2026 (−21 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 805 | 1.035 | 805 | 714 | 633 | −11 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 108.782 kr. i 2022 til -444.370 kr. i 2026 (−508 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 109 | 361 | 24 | 508 | -444 | −188 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -2.017.989 kr. i 2022 til -633.896 kr. i 2026 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2.018 | 5 | -465 | 49 | -634 | −1382 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -2.013.849 kr. i 2022 til -454.329 kr. i 2026 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2.014 | 2 | -364 | 38 | -454 | −1289 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.186 | 9.210 | 9.659 | 9.549 | 9.439 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 319 | 316 | 418 | 482 | 661 | +37 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.505 | 9.526 | 10.076 | 10.030 | 10.100 | +1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | 13 | 20 | +51 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 6.559 kr. i 2022 til 2.905 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7 | 5 | 4 | 6 | 3 | −49 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.839 | 4.199 | 3.781 | 3.547 | 3.157 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 13.344 | 13.726 | 13.858 | 13.578 | 13.257 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.334.236 kr. i 2022 til 2.556.774 kr. i 2026 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.334 | 3.337 | 2.973 | 3.011 | 2.557 | −15 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 7.144.260 kr. i 2022 til 486.199 kr. i 2026 (−93 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.144 | 6.985 | 6.889 | 6.785 | 486 | −93 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.865.704 kr. i 2022 til 10.214.147 kr. i 2026 (+256 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.866 | 3.404 | 3.996 | 3.781 | 10.214 | +170 % | |
| Passiver i alt | 13.344 | 13.726 | 13.858 | 13.578 | 13.257 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (−38 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 4 | 5 | 4 | 3 | −25 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense