God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Pilevej 10, 5792 Årslev · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 56,1 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 14,5 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 34,9 % | 15,2 % | 9,2 % | 6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 192,8 % | 166,2 % | 161,6 % | 149,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | 48,1 % | 39,8 % | 38,1 % | 33,2 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 72,5 % | 38,2 % | 24,1 % | 17,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 48,1 % | 39,8 % | 38,1 % | 33,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 51,9 % | 60,2 % | 61,9 % | 66,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 136,8 % | 155,3 % | 68,9 % | 82 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | 1.002 | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 561.426 kr. i 2022 til 991.979 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 561 | 922 | 807 | 992 | +23 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 416.257 kr. i 2022 til 943.281 kr. i 2025 (+127 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 416 | 805 | 729 | 943 | +29 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 145.169 kr. i 2022 til 48.698 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 145 | 117 | 78 | 49 | −38 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 140.606 kr. i 2022 til 47.763 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 141 | 117 | 77 | 48 | −38 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 105.208 kr. i 2022 til 35.267 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 105 | 90 | 55 | 35 | −36 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 214.039 kr. i 2022 til 323.999 kr. i 2025 (+51 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 214 | 551 | 256 | 324 | +27 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 302 | 590 | 601 | 592 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 302 | 590 | 601 | 592 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 145.208 kr. i 2022 til 196.788 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 145 | 235 | 229 | 197 | −14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 156.487 kr. i 2022 til 395.061 kr. i 2025 (+152 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 156 | 355 | 372 | 395 | +6 % | |
| Passiver i alt | 302 | 590 | 601 | 592 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Årslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Faaborg-Midtfyn