Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Møntergade 21, 1116 København K · Investering for egen regning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -23,9 % | -6,1 % | -1,3 % | -7,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 8,4 % | 248,5 % | 240,7 % | 414,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | -15,9 % | 91,2 % | 90,9 % | 97,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 150,1 % | -6,7 % | -1,5 % | -7,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | -15,9 % | 91,2 % | 90,9 % | 97,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 115,9 % | 8,8 % | 9,1 % | 2,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0,5 % | 140,6 % | 50,3 % | 65,3 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -13.906 kr. i 2021 til -6.250 kr. i 2025 (+55 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -14 | -5 | -9 | -2 | -6 | −170 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -14.870 kr. i 2021 til -25.535 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -15 | -47 | -27 | -7 | -26 | −285 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -14.870 kr. i 2021 til -23.074 kr. i 2025 (−55 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -15 | -34 | -21 | -5 | -23 | −397 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 90 | 127 | 276 | 273 | 275 | +1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 90 | 127 | 276 | 273 | 275 | +1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 796 kr. i 2021 til 4.082 kr. i 2025 (+413 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 1 | 44 | 16 | 4 | −74 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 14 | 77 | 76 | 26 | −66 % | |
| Aktiver i alt | 91 | 141 | 353 | 349 | 300 | −14 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 11.241 kr. i 2021 til 294.173 kr. i 2025 (+2517 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11 | -22 | 322 | 317 | 294 | −7 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 79.555 kr. i 2021 til 6.250 kr. i 2025 (−92 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 80 | 163 | 31 | 32 | 6 | −80 % | |
| Passiver i alt | 91 | 141 | 353 | 349 | 300 | −14 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København K — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København