God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Faurholtvej 14, 7362 Hampen · Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,7 | -0,1 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3,7 % | -3 % | 1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 62,4 % | 62 % | 61,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6 % | -4,8 % | 1,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 126.338 kr. | -4.851 kr. | 125.518 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 62,4 % | 62 % | 61,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 37,6 % | 38 % | 38,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 44,1 % | 16 % | 1,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 126.338 kr. i 2021 til 125.518 kr. i 2023 (−1 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 126 | -5 | 126 | +2687 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 51.873 kr. i 2021 til 51.053 kr. i 2023 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 52 | -79 | 51 | +164 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 984.229 kr. i 2021 til 258.836 kr. i 2023 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 984 | -753 | 259 | +134 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 767.660 kr. i 2021 til 201.766 kr. i 2023 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 768 | -588 | 202 | +134 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 12.400 | 12.325 | 12.251 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 12.400 | 12.325 | 12.251 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 216.013 kr. i 2021 til 7.379 kr. i 2023 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 216 | 67 | 7 | −89 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 8.075 | 7.328 | 7.764 | +6 % | |
| Aktiver i alt | 20.474 | 19.653 | 20.014 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 12.775.219 kr. i 2021 til 12.389.474 kr. i 2023 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.775 | 12.188 | 12.389 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | 6.130 | 6.130 | 6.130 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 489.475 kr. i 2021 til 523.783 kr. i 2023 (+7 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 489 | 422 | 524 | +24 % | |
| Passiver i alt | 20.474 | 19.653 | 20.014 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hampen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Silkeborg