God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Horsebækvej 84, 5450 Otterup · Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,2 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,4 % | 1 % | 2,2 % | 2,8 % | 3,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 141 % | 132,7 % | 158,6 % | 163,7 % | 160,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 43,5 % | 46,1 % | 53,2 % | 53,1 % | 39,8 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 3,3 % | 2,1 % | 4,2 % | 5,2 % | 8,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.556.242 kr. | 1.428.449 kr. | 1.630.719 kr. | 1.900.709 kr. | 2.801.663 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 43,5 % | 46,1 % | 53,2 % | 53,1 % | 39,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 56,5 % | 53,9 % | 46,8 % | 46,9 % | 60,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 18,2 % | 19,4 % | 34,9 % | 31,1 % | 15,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.644.422 kr. i 2021 til 6.382.940 kr. i 2025 (+75 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.644 | 3.497 | 4.014 | 4.779 | 6.383 | +34 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.088.180 kr. i 2021 til 3.531.198 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.088 | 2.069 | 2.383 | 2.827 | 3.531 | +25 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 175.180 kr. i 2021 til 731.829 kr. i 2025 (+318 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 175 | 188 | 453 | 618 | 732 | +18 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 84.013 kr. i 2021 til 598.243 kr. i 2025 (+612 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 84 | 85 | 264 | 399 | 598 | +50 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 152.299 kr. i 2021 til 476.886 kr. i 2025 (+213 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 152 | 98 | 206 | 270 | 477 | +77 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 7.859 | 7.677 | 6.642 | 6.909 | 10.491 | +52 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 7.859 | 7.677 | 6.642 | 6.909 | 10.491 | +52 % | |
| Varebeholdninger | 192 | 177 | 203 | 197 | 304 | +55 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 347.285 kr. i 2021 til 351.849 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 347 | 365 | 562 | 536 | 352 | −34 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.694 | 2.495 | 2.555 | 2.821 | 3.706 | +31 % | |
| Aktiver i alt | 10.553 | 10.172 | 9.197 | 9.730 | 14.197 | +46 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.593.001 kr. i 2021 til 5.643.622 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.593 | 4.691 | 4.897 | 5.167 | 5.644 | +9 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 3.488.730 kr. i 2021 til 5.414.621 kr. i 2025 (+55 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.489 | 3.053 | 2.083 | 2.127 | 5.415 | +155 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.910.653 kr. i 2021 til 2.305.256 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.911 | 1.881 | 1.611 | 1.723 | 2.305 | +34 % | |
| Passiver i alt | 10.553 | 10.172 | 9.197 | 9.730 | 14.197 | +46 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 4 kr. i 2021 til 6 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 4 | 4 | 5 | 6 | +20 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Otterup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Nordfyns