Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Udbyneder Østergade 14, 8970 Havndal · Produktion af slagtesvin
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,5 | 8,7 | 1,1 | 0,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -7,4 % | 0,5 % | 1,9 % | -20,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 75,9 % | 85,8 % | 65,8 % | 41,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 6,4 % | 4,3 % | 11,7 % | 5,5 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | -115,2 % | 12,3 % | 16,1 % | -378,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -351.481 kr. | 369.106 kr. | 411.552 kr. | -951.433 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 6,4 % | 4,3 % | 11,7 % | 5,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 93,6 % | 95,7 % | 88,3 % | 94,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 531.713 kr. i 2021 til 821.099 kr. i 2024 (+54 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 532 | 12.308 | 1.791 | 821 | −54 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 883.194 kr. i 2021 til 1.772.532 kr. i 2024 (+101 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 883 | 1.263 | 1.380 | 1.773 | +28 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -452.163 kr. i 2021 til -1.151.054 kr. i 2024 (−155 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -452 | 215 | 233 | -1.151 | −594 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -572.034 kr. i 2021 til -1.328.997 kr. i 2024 (−132 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -572 | 67 | 80 | -1.329 | −1765 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -544.654 kr. i 2021 til -1.150.832 kr. i 2024 (−111 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -545 | 67 | 103 | -1.151 | −1215 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.125 | 2.238 | 2.300 | 2.371 | +3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 994 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.125 | 2.238 | 2.300 | 3.365 | +46 % | |
| Varebeholdninger | 2.014 | 3.353 | 2.604 | 1.644 | −37 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.388 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.211 | 10.225 | 3.184 | 2.166 | −32 % | |
| Aktiver i alt | 7.336 | 12.464 | 5.483 | 5.531 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 472.657 kr. i 2021 til 303.778 kr. i 2024 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 473 | 539 | 642 | 304 | −53 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 6.863.198 kr. i 2021 til 5.226.766 kr. i 2024 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.863 | 11.924 | 4.841 | 5.227 | +8 % | |
| Passiver i alt | 7.336 | 12.464 | 5.483 | 5.531 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 3 kr. i 2021 til 5 kr. i 2024 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3 | 4 | 5 | 5 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Havndal — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers