Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ålykkevej 5, 7400 Herning · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 0,2 % | -0,7 % | -0,7 % | -1,9 % | -1,4 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 1,5 % | 0,9 % | 1,7 % | 3,3 % | 1,8 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 85,8 % | 79,7 % | 87,6 % | 84,6 % | 92,2 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 99,5 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,5 % | 99,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 1,5 % | 0,9 % | 1,7 % | 3,4 % | 1,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 99,4 % | 99,5 % | 99,5 % | 99,4 % | 99,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0,5 % | 0,4 % | 0,4 % | 0,5 % | 0,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 8,9 % | 13,9 % | 0,1 % | 3,6 % | 4,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 58.945.000 kr. i 2021 til 66.846.000 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 58.945 | 66.032 | 71.955 | 61.660 | 66.846 | +8 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 66.032.000 kr. i 2022 til 66.846.000 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 66.032 | 71.955 | 61.660 | 66.846 | +8 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 38.301.000 kr. i 2022 til 39.772.000 kr. i 2023 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 38.301 | 39.772 | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 146.000 kr. i 2021 til -904.000 kr. i 2025 (−719 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 146 | -486 | -526 | -1.151 | -904 | +21 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 40.631.000 kr. i 2021 til 54.177.000 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 40.631 | 23.894 | 46.701 | 97.585 | 54.177 | −44 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 40.631.000 kr. i 2021 til 54.177.000 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 40.631 | 23.894 | 46.701 | 97.585 | 54.177 | −44 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 2.619 | 2.186 | 2.050 | 2.410 | 1.114 | −54 % | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.373 | 2.047 | 1.482 | 1.781 | 1.753 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.724.733 | 2.764.157 | 2.808.094 | 2.903.510 | 2.959.588 | +2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.728.725 | 2.768.390 | 2.811.626 | 2.907.701 | 2.962.455 | +2 % | |
| Varebeholdninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.228.000 kr. i 2021 til 519.000 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.228 | 1.512 | 8 | 513 | 519 | +1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 11.879 | 8.663 | 10.683 | 11.938 | 10.016 | −16 % | |
| Aktiver i alt | 2.740.604 | 2.777.053 | 2.822.309 | 2.919.639 | 2.972.471 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.726.756.000 kr. i 2021 til 2.961.611.000 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.726.756 | 2.766.180 | 2.810.119 | 2.905.532 | 2.961.611 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 13.848.000 kr. i 2021 til 10.860.000 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 13.848 | 10.873 | 12.190 | 14.107 | 10.860 | −23 % | |
| Passiver i alt | 2.740.604 | 2.777.053 | 2.822.309 | 2.919.639 | 2.972.471 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 62 kr. i 2021 til 74 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | 66 | 66 | 69 | 74 | +7 % | |
48 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning