Finansiel kreditstyrke
BETAMeget stærk
Confidence 100%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Gartnervænget 15, 3230 Græsted · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 7,4 % | 12 % | 7,7 % | 11 % | 9,3 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 98,7 % | 98,7 % | 98,7 % | 98,5 % | 98,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 7,5 % | 12,2 % | 7,8 % | 11,2 % | 9,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98,7 % | 98,7 % | 98,7 % | 98,5 % | 98,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -4.065 kr. i 2021 til -5.785 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -4 | -4 | -5 | -8 | -6 | +28 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 91.454 kr. i 2021 til 116.576 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 91 | 152 | 96 | 140 | 117 | −17 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 91.454 kr. i 2021 til 116.576 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 91 | 152 | 96 | 140 | 117 | −17 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 78 | 78 | 78 | 69 | 69 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 78 | 78 | 78 | 69 | 69 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.152.739 kr. i 2021 til 1.176.945 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.153 | 1.191 | 1.169 | 1.195 | 1.177 | −2 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.153 | 1.191 | 1.169 | 1.198 | 1.179 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 1.230 | 1.268 | 1.246 | 1.267 | 1.248 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.214.206 kr. i 2021 til 1.229.374 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.214 | 1.252 | 1.230 | 1.248 | 1.229 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 16.189 kr. i 2021 til 18.899 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 16 | 16 | 16 | 19 | 19 | +0 % | |
| Passiver i alt | 1.230 | 1.268 | 1.246 | 1.267 | 1.248 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske