Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Sengeløsevej 9, 2630 Taastrup · Landskabspleje
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 1,3 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 20,9 % | 15,9 % | 23,4 % | 31 % | 33,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 105,6 % | 90,5 % | 81,8 % | 100,8 % | 77,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 34,9 % | 31,5 % | 39,3 % | 49,4 % | 50,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 59,9 % | 50,4 % | 59,6 % | 62,7 % | 65,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.144.757 kr. | 1.635.064 kr. | 1.588.546 kr. | 2.188.162 kr. | 2.620.586 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 34,9 % | 31,5 % | 39,3 % | 49,4 % | 50,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 65,1 % | 68,5 % | 60,7 % | 50,6 % | 49,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 92,6 % | 63,2 % | 76,6 % | 95,6 % | 56,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 6.570.776 kr. i 2021 til 8.034.402 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.571 | 7.192 | 7.741 | 7.786 | 8.034 | +3 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 5.426.019 kr. i 2021 til 5.413.816 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.426 | 5.557 | 6.152 | 5.598 | 5.414 | −3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 879.718 kr. i 2021 til 2.121.034 kr. i 2025 (+141 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 880 | 1.244 | 1.078 | 1.682 | 2.121 | +26 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 828.903 kr. i 2021 til 2.037.520 kr. i 2025 (+146 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 829 | 1.180 | 1.027 | 1.642 | 2.038 | +24 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 854.890 kr. i 2021 til 1.655.733 kr. i 2025 (+94 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 855 | 638 | 982 | 1.425 | 1.656 | +16 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.263 | 2.666 | 3.044 | 2.926 | 3.411 | +17 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.263 | 2.666 | 3.044 | 2.926 | 3.411 | +17 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.605.109 kr. i 2021 til 1.168.121 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.605 | 943 | 1.079 | 1.592 | 1.168 | −27 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.830 | 1.351 | 1.151 | 1.678 | 1.592 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 4.093 | 4.017 | 4.195 | 4.604 | 5.003 | +9 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.428.199 kr. i 2021 til 2.528.999 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.428 | 1.266 | 1.648 | 2.273 | 2.529 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 854.687 kr. i 2021 til 390.948 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 855 | 1.016 | 1.012 | 614 | 391 | −36 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.733.127 kr. i 2021 til 2.057.008 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.733 | 1.493 | 1.408 | 1.665 | 2.057 | +24 % | |
| Passiver i alt | 4.093 | 4.017 | 4.195 | 4.604 | 5.003 | +9 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 13 kr. i 2021 til 9 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | 13 | 14 | 13 | 9 | −31 % | |
15 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Taastrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Høje-Taastrup