Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Georg Brandes Vej 4, 6000 Kolding · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1 | 0,9 | -1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 10,7 % | 0,8 % | -1,7 % | -20,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 123,5 % | 122,1 % | 122 % | 109,5 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 26,1 % | 19,9 % | 18,7 % | 7,9 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 41 % | 3,9 % | -8,9 % | -262,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.031.485 kr. | 189.069 kr. | -102.964 kr. | -700.940 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 26,1 % | 19,9 % | 18,7 % | 7,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 73,9 % | 80,1 % | 81,3 % | 92,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 37,8 % | 29,5 % | 37,7 % | 14,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.374.646 kr. i 2021 til -402.502 kr. i 2024 (−117 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.375 | 1.904 | 1.091 | -403 | −137 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.343.161 kr. i 2021 til 298.438 kr. i 2024 (−78 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.343 | 1.715 | 1.194 | 298 | −75 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 830.474 kr. i 2021 til -727.610 kr. i 2024 (−188 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 830 | 74 | -171 | -728 | −325 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 818.459 kr. i 2021 til -728.225 kr. i 2024 (−189 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 818 | 51 | -91 | -728 | −698 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 636.505 kr. i 2021 til -657.391 kr. i 2024 (−203 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 637 | 39 | -81 | -657 | −709 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 547 | 111 | 42 | 16 | −63 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 547 | 111 | 42 | 16 | −63 % | |
| Varebeholdninger | 30 | 30 | 30 | 0 | −100 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.653.447 kr. i 2021 til 419.358 kr. i 2024 (−75 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.653 | 1.177 | 1.485 | 419 | −72 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.404 | 4.863 | 4.806 | 3.153 | −34 % | |
| Aktiver i alt | 5.950 | 4.974 | 4.848 | 3.169 | −35 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.550.673 kr. i 2021 til 250.798 kr. i 2024 (−84 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.551 | 989 | 908 | 251 | −72 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.373.921 kr. i 2021 til 2.879.630 kr. i 2024 (−34 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.374 | 3.985 | 3.940 | 2.880 | −27 % | |
| Passiver i alt | 5.950 | 4.974 | 4.848 | 3.169 | −35 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 4 kr. i 2021 til 1 kr. i 2024 (−75 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | 4 | 2 | 1 | −50 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Kolding — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Kolding