Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Solsortevej 7, 6400 Sønderborg · Anden teknisk rådgivning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 107,3 % | 60,4 % | 87,7 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 107,3 % | 60,4 % | 87,7 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 34,9 % | 13,4 % | 36,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 84,4 % | 91,8 % | 81,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 41,3 % | 14,6 % | 45,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 84,4 % | 91,8 % | 81,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 15,6 % | 8,2 % | 18,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 58.049 kr. i 2021 til 85.557 kr. i 2023 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 58 | 26 | 86 | +227 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 62.292 kr. i 2021 til 75.055 kr. i 2023 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | 16 | 75 | +375 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 62.292 kr. i 2021 til 75.055 kr. i 2023 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | 16 | 75 | +375 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 62.292 kr. i 2021 til 75.055 kr. i 2023 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | 16 | 75 | +375 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 50.455 kr. i 2021 til 58.543 kr. i 2023 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 50 | 12 | 59 | +375 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 125.245 kr. i 2021 til 137.296 kr. i 2023 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 125 | 89 | 137 | +55 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 145 | 92 | 159 | +73 % | |
| Aktiver i alt | 145 | 92 | 159 | +73 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 122.051 kr. i 2021 til 129.543 kr. i 2023 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 122 | 84 | 130 | +54 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 11.837 kr. i 2021 til 16.512 kr. i 2023 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 12 | 3 | 17 | +375 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 10.763 kr. i 2021 til 13.241 kr. i 2023 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 11 | 4 | 13 | +229 % | |
| Passiver i alt | 145 | 92 | 159 | +73 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sønderborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sønderborg