Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skovkrogen 16, 7400 Herning · Detailhandel med byggematerialer og værktøj
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | 314,5 | 5,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 41,1 % | 26,8 % | 28,1 % | 19,4 % | 38,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 215,6 % | 367,1 % | 180 % | 138,7 % | 192,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 53,6 % | 72,8 % | 44,4 % | 34,5 % | 59,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 76,6 % | 36,8 % | 63,3 % | 56,3 % | 65,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | 1.066.549 kr. | 3.394.550 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 53,6 % | 72,8 % | 44,4 % | 34,5 % | 59,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 46,4 % | 27,2 % | 55,6 % | 65,5 % | 40,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 151,7 % | 133,9 % | 102,1 % | 41,5 % | 100,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 168.016 kr. i 2021 til 4.091.551 kr. i 2025 (+2335 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 168 | 130 | 669 | 1.411 | 4.092 | +190 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 70.189 kr. i 2023 til 697.001 kr. i 2025 (+893 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 70 | – | 697 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 168.016 kr. i 2021 til 3.340.720 kr. i 2025 (+1888 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 168 | 130 | 599 | 1.062 | 3.341 | +215 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 168.016 kr. i 2021 til 3.268.257 kr. i 2025 (+1845 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 168 | 128 | 598 | 1.053 | 3.268 | +210 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 131.056 kr. i 2021 til 2.548.237 kr. i 2025 (+1844 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 131 | 100 | 466 | 819 | 2.548 | +211 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 1.275 | 1.349 | +6 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 49 | 49 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | 1.324 | 1.398 | +6 % | |
| Varebeholdninger | 79 | 219 | 597 | 1.703 | 2.114 | +24 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 224.362 kr. i 2021 til 2.703.018 kr. i 2025 (+1105 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 224 | 136 | 941 | 865 | 2.703 | +212 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 319 | 372 | 1.658 | 2.896 | 5.187 | +79 % | |
| Aktiver i alt | 319 | 372 | 1.658 | 4.219 | 6.585 | +56 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 171.056 kr. i 2021 til 3.890.111 kr. i 2025 (+2174 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 171 | 271 | 737 | 1.454 | 3.890 | +167 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 667.830 kr. i 2024 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 668 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 147.921 kr. i 2021 til 2.693.826 kr. i 2025 (+1721 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 148 | 101 | 921 | 2.087 | 2.694 | +29 % | |
| Passiver i alt | 319 | 372 | 1.658 | 4.219 | 6.585 | +56 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 1 | 1 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning