Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Gl. Viborgvej 2, 8920 Randers NV · Fremstilling af smykker og lignende varer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,1 | 0,8 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 1,2 % | -3,9 % | 2,3 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | >999 % | 660,2 % | 904 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 91,6 % | 85,8 % | 89,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 1,4 % | -4,6 % | 2,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 199.445 kr. | -253.194 kr. | 222.981 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 91,6 % | 85,8 % | 89,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 8,4 % | 14,2 % | 10,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 160,9 % | 47,4 % | 84,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 3.379.137 kr. i 2021 til 2.301.405 kr. i 2025 (−32 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.379 | 2.853 | 2.039 | 1.266 | 2.301 | +82 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.922.494 kr. i 2021 til 2.027.424 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.922 | 1.922 | 1.840 | 1.519 | 2.027 | +33 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.275.776 kr. i 2021 til 193.005 kr. i 2025 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.276 | 826 | 113 | -331 | 193 | +158 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.249.120 kr. i 2021 til 193.005 kr. i 2025 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.249 | 794 | 113 | -329 | 193 | +159 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 973.863 kr. i 2021 til 149.751 kr. i 2025 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 974 | 618 | 84 | -257 | 150 | +158 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 458 | 354 | 145 | 348 | 145 | −58 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 503 | 399 | 190 | 393 | 190 | −52 % | |
| Varebeholdninger | 3.381 | 3.769 | 5.171 | 5.276 | 5.488 | +4 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 3.062.998 kr. i 2021 til 585.217 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.063 | 2.562 | 908 | 440 | 585 | +33 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.479 | 7.048 | 6.523 | 6.128 | 6.242 | +2 % | |
| Aktiver i alt | 7.982 | 7.447 | 6.713 | 6.520 | 6.432 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 6.278.803 kr. i 2021 til 5.741.815 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.279 | 6.397 | 6.149 | 5.592 | 5.742 | +3 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 303.801 kr. i 2021 til 36.454 kr. i 2022 (−88 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 304 | 36 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.399.288 kr. i 2021 til 690.540 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.399 | 1.010 | 564 | 928 | 691 | −26 % | |
| Passiver i alt | 7.982 | 7.447 | 6.713 | 6.520 | 6.432 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 5 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 7 | 8 | 8 | 5 | −38 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers