Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kajgaden 7E, 3390 Hundested · Optikeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,4 | 3,2 | 3,6 | 2,6 | 2,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 42,3 % | 44,7 % | 42,4 % | 40 % | 33,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 205,8 % | 214,6 % | 190,7 % | 189,7 % | 172 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 54,9 % | 55,6 % | 50,6 % | 50,2 % | 44,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 77,1 % | 80,3 % | 83,7 % | 79,6 % | 76,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.121.871 kr. | 1.334.653 kr. | 1.717.884 kr. | 1.442.724 kr. | 1.299.502 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 54,9 % | 55,6 % | 50,6 % | 50,2 % | 44,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 45,1 % | 44,4 % | 49,4 % | 49,8 % | 55,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 137,9 % | 125,4 % | 126,4 % | 97,4 % | 59,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.859.150 kr. i 2021 til 2.118.627 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.859 | 1.894 | 2.327 | 2.304 | 2.119 | −8 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 737.279 kr. i 2021 til 819.125 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 737 | 559 | 609 | 861 | 819 | −5 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.072.726 kr. i 2021 til 1.267.874 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.073 | 1.303 | 1.686 | 1.407 | 1.268 | −10 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.067.898 kr. i 2021 til 1.277.848 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.068 | 1.294 | 1.679 | 1.339 | 1.278 | −5 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 829.575 kr. i 2021 til 994.742 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 830 | 1.008 | 1.312 | 1.044 | 995 | −5 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 84 | 53 | 124 | 88 | 57 | −36 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 140 | 108 | 179 | 144 | 112 | −22 % | |
| Varebeholdninger | 504 | 782 | 895 | 900 | 970 | +8 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.220.365 kr. i 2021 til 985.908 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.220 | 1.254 | 1.933 | 1.267 | 986 | −22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.821 | 2.147 | 2.917 | 2.467 | 2.849 | +15 % | |
| Aktiver i alt | 1.961 | 2.255 | 3.097 | 2.611 | 2.961 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.075.687 kr. i 2021 til 1.305.080 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.076 | 1.255 | 1.567 | 1.310 | 1.305 | −0 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 884.923 kr. i 2021 til 1.656.260 kr. i 2025 (+87 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 885 | 1.001 | 1.530 | 1.300 | 1.656 | +27 % | |
| Passiver i alt | 1.961 | 2.255 | 3.097 | 2.611 | 2.961 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hundested — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Halsnæs