Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Falkevej 18, 7000 Fredericia · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -6,2 % | -6,6 % | 26,5 % | 19,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,8 % | 18,7 % | 73,6 % | 104,1 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 7,7 % | -0,4 % | 26,3 % | 39,8 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | -80,5 % | >999 % | 100,8 % | 49,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 7,7 % | -0,4 % | 26,3 % | 39,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 92,3 % | 100,4 % | 73,7 % | 60,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,7 % | 18,7 % | 52,8 % | 83,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -5.122 kr. i 2022 til -11.988 kr. i 2025 (−134 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -5 | -6 | -12 | -12 | +1 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -17.840 kr. i 2022 til 165.589 kr. i 2024 (+1028 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -18 | -23 | 166 | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -17.840 kr. i 2022 til 161.919 kr. i 2025 (+1008 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -18 | -23 | 166 | 162 | −2 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 286 | 286 | 286 | 306 | +7 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 286 | 286 | 286 | 306 | +7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.948 kr. i 2022 til 411.460 kr. i 2025 (+21022 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 66 | 243 | 411 | +69 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2 | 66 | 340 | 513 | +51 % | |
| Aktiver i alt | 288 | 352 | 626 | 819 | +31 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 22.160 kr. i 2022 til 326.272 kr. i 2025 (+1372 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 22 | -1 | 164 | 326 | +99 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 265.885 kr. i 2022 til 493.138 kr. i 2025 (+85 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 266 | 353 | 461 | 493 | +7 % | |
| Passiver i alt | 288 | 352 | 626 | 819 | +31 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Fredericia — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Fredericia