Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Heden 28, 7860 Spøttrup · Vejgodstransport
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,3 | 0,5 | 1,4 | 1,2 | -0 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 18,6 % | -20,6 % | 13,8 % | 4,6 % | -53,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 235,2 % | 37,1 % | 94,5 % | 117,3 % | 161 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 49,7 % | 49,4 % | 65,2 % | 57,5 % | 30,4 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 37,4 % | -41,7 % | 21,1 % | 8 % | -176,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 567.860 kr. | -205.940 kr. | 373.045 kr. | 226.111 kr. | -517.515 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 49,7 % | 49,4 % | 65,2 % | 57,5 % | 30,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 50,3 % | 50,6 % | 34,8 % | 42,5 % | 69,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 13,5 % | 0 % | 30,2 % | 36 % | 139,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.149.918 kr. i 2021 til -10.314 kr. i 2025 (−101 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.150 | 299 | 889 | 756 | -10 | −101 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 500.629 kr. i 2021 til 297.690 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 501 | 504 | 510 | 517 | 298 | −42 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 565.438 kr. i 2021 til -530.084 kr. i 2025 (−194 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 565 | -337 | 248 | 88 | -530 | −704 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 511.922 kr. i 2021 til -530.326 kr. i 2025 (−204 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 512 | -353 | 235 | 88 | -530 | −705 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 396.567 kr. i 2021 til -416.033 kr. i 2025 (−205 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 397 | -278 | 179 | 63 | -416 | −765 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 1.132 | 1.010 | 888 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 1.132 | 1.010 | 888 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 122.800 kr. i 2021 til 673.088 kr. i 2025 (+448 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 123 | 0 | 91 | 148 | 673 | +356 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.133 | 220 | 287 | 481 | 776 | +61 % | |
| Aktiver i alt | 2.133 | 1.352 | 1.297 | 1.369 | 776 | −43 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.060.537 kr. i 2021 til 235.845 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.061 | 668 | 846 | 787 | 236 | −70 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 906.988 kr. i 2021 til 482.083 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 907 | 593 | 303 | 410 | 482 | +18 % | |
| Passiver i alt | 2.133 | 1.352 | 1.297 | 1.369 | 776 | −43 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Spøttrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.