Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Hanstholmvej 40, 7700 Thisted · Detailhandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 2,1 | 1,3 | 1,6 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 10,5 % | 3 % | 5,5 % | 6,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 214 % | 208,9 % | 237,7 % | 283,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 66,7 % | 66,8 % | 68 % | 71,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 15,7 % | 4,5 % | 8,1 % | 9,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 2.411.738 kr. | 846.074 kr. | 1.513.710 kr. | 1.795.248 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 66,7 % | 66,8 % | 68 % | 71,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 33,3 % | 33,2 % | 32 % | 28,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 54,9 % | 89,1 % | 139,5 % | 158,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.044.027 kr. i 2022 til 3.997.021 kr. i 2026 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.044 | 4.779 | 3.528 | 3.776 | 3.997 | +6 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.030.868 kr. i 2022 til 2.091.127 kr. i 2026 (+3 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.031 | 2.134 | 2.669 | 2.262 | 2.091 | −8 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.840.247 kr. i 2022 til 1.639.334 kr. i 2026 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.840 | 2.277 | 708 | 1.356 | 1.639 | +21 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.771.642 kr. i 2022 til 1.532.632 kr. i 2026 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.772 | 2.279 | 628 | 1.220 | 1.533 | +26 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.160.670 kr. i 2022 til 1.194.703 kr. i 2026 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.161 | 1.776 | 489 | 951 | 1.195 | +26 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.151 | 5.016 | 5.123 | 4.965 | 4.809 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 12 | 12 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.151 | 5.016 | 5.123 | 4.977 | 4.821 | −3 % | |
| Varebeholdninger | 6.580 | 7.757 | 6.078 | 4.936 | 4.805 | −3 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.636.638 kr. i 2022 til 7.386.947 kr. i 2026 (+351 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.637 | 3.068 | 4.724 | 7.231 | 7.387 | +2 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 8.989 | 11.963 | 11.073 | 12.322 | 13.243 | +7 % | |
| Aktiver i alt | 14.140 | 16.980 | 16.195 | 17.299 | 18.064 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 11.545.808 kr. i 2022 til 12.956.569 kr. i 2026 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.546 | 11.322 | 10.811 | 11.762 | 12.957 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 603.790 kr. i 2022 til 328.330 kr. i 2026 (−46 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 604 | – | – | 255 | 328 | +29 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.931.725 kr. i 2022 til 4.671.097 kr. i 2026 (+142 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.932 | 5.592 | 5.300 | 5.184 | 4.671 | −10 % | |
| Passiver i alt | 14.140 | 16.980 | 16.195 | 17.299 | 18.064 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 4 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Thisted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Thisted