God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Handbjerg Marina 10, 7830 Vinderup · Drift af lystbådehavne
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 0,6 | 1 | 1,9 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0,3 % | -1,9 % | -0,8 % | 0,5 % | 0,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 132,7 % | 128,7 % | 149,4 % | 143,1 % | 186,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 56,1 % | 57 % | 57,7 % | 59,6 % | 61 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 0,5 % | -3,3 % | -1,3 % | 0,9 % | 0,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 372.177 kr. | -7.807 kr. | 309.888 kr. | 760.065 kr. | 511.950 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 56,1 % | 57 % | 57,7 % | 59,6 % | 61 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 43,9 % | 43 % | 42,3 % | 40,4 % | 39 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 51,3 % | 91,4 % | 59,4 % | 45,6 % | 101,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 801.994 kr. i 2021 til 511.950 kr. i 2025 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 802 | 479 | 476 | 760 | 512 | −33 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 429.817 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 430 | 487 | 161 | 0 | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 88.159 kr. i 2021 til 123.133 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 88 | -308 | 5 | 361 | 123 | −66 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 57.128 kr. i 2021 til 23.933 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 57 | -347 | -140 | 99 | 24 | −76 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 43.728 kr. i 2021 til 18.933 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 44 | -272 | -110 | 77 | 19 | −76 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 14.108 | 13.824 | 13.829 | 13.408 | 13.019 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 14.108 | 13.824 | 13.829 | 13.408 | 13.019 | −3 % | |
| Varebeholdninger | 6 | 6 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 370.611 kr. i 2021 til 506.123 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 371 | 561 | 232 | 245 | 506 | +107 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 958 | 790 | 583 | 769 | 933 | +21 % | |
| Aktiver i alt | 15.067 | 14.614 | 14.411 | 14.177 | 13.952 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 8.452.597 kr. i 2021 til 8.511.825 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.453 | 8.329 | 8.312 | 8.444 | 8.512 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.891.946 kr. i 2021 til 4.941.185 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.892 | 5.672 | 5.709 | 5.196 | 4.941 | −5 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 721.993 kr. i 2021 til 499.006 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 722 | 613 | 390 | 537 | 499 | −7 % | |
| Passiver i alt | 15.067 | 14.614 | 14.411 | 14.177 | 13.952 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | +9900 % | |
29 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vinderup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Holstebro