Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skovbrynet 81, 8450 Hammel · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,1 | 2,5 | 3 | 2,5 | 4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 35,5 % | 39,4 % | 38,1 % | 36,4 % | 45,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 513,4 % | 510,4 % | 403,2 % | 252,1 % | 362,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 72,7 % | 71 % | 65,2 % | 52,2 % | 61,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 48,7 % | 55,5 % | 58,4 % | 69,7 % | 73,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.928.104 kr. | 2.778.407 kr. | 3.098.787 kr. | 3.133.938 kr. | 3.330.305 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 72,7 % | 71 % | 65,2 % | 52,2 % | 61,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 27,3 % | 29 % | 34,8 % | 47,8 % | 38,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 132,9 % | 236,9 % | 286,8 % | 226,5 % | 346,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.248.653 kr. i 2021 til 4.174.590 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.249 | 4.250 | 4.575 | 4.999 | 4.175 | −16 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.320.549 kr. i 2021 til 994.558 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.321 | 1.471 | 1.395 | 1.865 | 995 | −47 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.744.009 kr. i 2021 til 3.278.440 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.744 | 2.573 | 2.990 | 2.999 | 3.278 | +9 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.898.162 kr. i 2021 til 3.317.087 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.898 | 2.621 | 3.022 | 3.067 | 3.317 | +8 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.260.170 kr. i 2021 til 2.587.208 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.260 | 2.044 | 2.357 | 2.391 | 2.587 | +8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.179 | 973 | 558 | 528 | 668 | +26 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.179 | 973 | 558 | 528 | 668 | +26 % | |
| Varebeholdninger | 44 | 39 | 35 | 50 | 45 | −9 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.344.185 kr. i 2021 til 4.803.357 kr. i 2025 (+257 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.344 | 1.953 | 4.008 | 5.427 | 4.803 | −11 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.194 | 4.208 | 5.636 | 6.042 | 5.025 | −17 % | |
| Aktiver i alt | 6.373 | 5.181 | 6.194 | 6.570 | 5.693 | −13 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.636.273 kr. i 2021 til 3.515.535 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.636 | 3.680 | 4.037 | 3.428 | 3.516 | +3 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 624.992 kr. i 2021 til 691.879 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 625 | 582 | 689 | 686 | 692 | +1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.011.721 kr. i 2021 til 1.387.462 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.012 | 825 | 1.398 | 2.396 | 1.387 | −42 % | |
| Passiver i alt | 6.373 | 5.181 | 6.194 | 6.570 | 5.693 | −13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (−67 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 5 | 4 | 4 | 2 | −52 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov