Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Sverigesvej 2C, 6100 Haderslev · Udlejning og leasing af andre varer til personlig brug og husholdningsbrug
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 3,6 | 2,8 | 3 | 2,4 | 2,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 20,3 % | 8,4 % | 25 % | 12,8 % | 9,8 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 783,1 % | 574,3 % | 537,7 % | 609,2 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 88,8 % | 84,8 % | 88 % | 86,1 % | 91,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 22,8 % | 9,9 % | 28,4 % | 14,8 % | 10,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 59.780 kr. | 34.580 kr. | 42.196 kr. | 33.736 kr. | 28.924 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 88,8 % | 84,8 % | 88 % | 86,1 % | 91,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 11,2 % | 15,2 % | 12 % | 13,9 % | 8,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 753,5 % | 555,7 % | 445 % | 572,8 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 59.780 kr. i 2021 til 28.924 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 60 | 36 | 43 | 38 | 29 | −24 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 43.274 kr. i 2021 til 16.059 kr. i 2025 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 43 | 22 | 28 | 18 | 16 | −11 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 42.068 kr. i 2021 til 14.465 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 42 | 20 | 28 | 18 | 14 | −19 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 32.372 kr. i 2021 til 11.384 kr. i 2025 (−65 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 32 | 16 | 23 | 14 | 11 | −19 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 20 | 24 | 32 | 17 | 4 | −77 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 20 | 24 | 32 | 17 | 4 | −77 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 134.755 kr. i 2021 til 109.375 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 135 | 157 | 49 | 87 | 109 | +26 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 140 | 162 | 59 | 93 | 112 | +21 % | |
| Aktiver i alt | 160 | 186 | 91 | 109 | 116 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 141.924 kr. i 2021 til 105.551 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 142 | 157 | 80 | 94 | 106 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 17.884 kr. i 2021 til 9.762 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 18 | 28 | 11 | 15 | 10 | −36 % | |
| Passiver i alt | 160 | 186 | 91 | 109 | 116 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Haderslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Haderslev