Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Provstevej 5, 2400 København NV · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -3,7 % | -4,1 % | -0,4 % | -1,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 115,4 % | 106 % | 131,8 % | 147,1 % | God | |
| Soliditetsgrad | 13,4 % | 5,7 % | 24,1 % | 32 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | -27,8 % | -71,4 % | -1,5 % | -3,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 13,4 % | 5,7 % | 24,1 % | 32 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 86,6 % | 94,3 % | 75,9 % | 68 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -62.513 kr. i 2022 til -180.927 kr. i 2025 (−189 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -63 | -26 | -48 | -181 | −274 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -62.513 kr. i 2022 til -180.927 kr. i 2025 (−189 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -63 | -26 | -48 | -181 | −274 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -110.130 kr. i 2022 til -268.899 kr. i 2025 (−144 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -110 | -167 | -114 | -269 | −136 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -87.000 kr. i 2022 til -209.741 kr. i 2025 (−141 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -87 | -130 | -89 | -210 | −136 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 2.203 | 3.032 | 21.459 | 17.888 | −17 % | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.340 | 3.207 | 25.282 | 18.369 | −27 % | |
| Aktiver i alt | 2.340 | 3.207 | 25.282 | 18.369 | −27 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 313.000 kr. i 2022 til 5.884.022 kr. i 2025 (+1780 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 313 | 183 | 6.094 | 5.884 | −3 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.026.728 kr. i 2022 til 12.485.060 kr. i 2025 (+516 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.027 | 3.024 | 19.188 | 12.485 | −35 % | |
| Passiver i alt | 2.340 | 3.207 | 25.282 | 18.369 | −27 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København