God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Orionvej 16, 7430 Ikast · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,1 | 1,1 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 15,6 % | 6,2 % | 22 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 177,3 % | 167,5 % | 150,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 46,6 % | 46,1 % | 38,1 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 33,5 % | 13,4 % | 57,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 326.705 kr. | 105.334 kr. | 355.132 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 46,6 % | 46,1 % | 38,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 53,4 % | 53,9 % | 61,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 92,4 % | 37,7 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.252.844 kr. i 2021 til 2.464.639 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.253 | 2.607 | 2.301 | 1.646 | 2.465 | +50 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.513.177 kr. i 2021 til 2.109.507 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.513 | 1.831 | 1.975 | 1.540 | 2.110 | +37 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 668.892 kr. i 2021 til 328.132 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 669 | 720 | 296 | 82 | 328 | +299 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 665.097 kr. i 2021 til 330.966 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 665 | 715 | 296 | 77 | 331 | +332 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 518.775 kr. i 2021 til 258.156 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 519 | 558 | 230 | 59 | 258 | +340 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 121 | 52 | 77 | 107 | 80 | −25 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 121 | 52 | 77 | 107 | 80 | −25 % | |
| Varebeholdninger | 160 | 139 | 230 | 183 | 215 | +17 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.117.951 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.118 | 315 | 728 | 190 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.576 | 1.608 | 1.398 | 844 | 1.093 | +29 % | |
| Aktiver i alt | 1.697 | 1.661 | 1.475 | 950 | 1.172 | +23 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -101.096 kr. i 2021 til 446.670 kr. i 2025 (+542 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -101 | 457 | 687 | 439 | 447 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.798.376 kr. i 2021 til 725.221 kr. i 2025 (−60 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.798 | 1.204 | 789 | 504 | 725 | +44 % | |
| Passiver i alt | 1.697 | 1.661 | 1.475 | 950 | 1.172 | +23 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 3 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | +33 % | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ikast — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande