Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Estrupvej 17A, 6600 Vejen · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 12,6 % | 33,8 % | 33,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 37,5 % | 1,1 % | 25,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 25,1 % | 62,2 % | 81,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 50,4 % | 54,4 % | 40,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 25,1 % | 62,2 % | 81,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 74,9 % | 37,8 % | 18,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 18,6 % | 1,1 % | 25,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -3.125 kr. i 2021 til -7.500 kr. i 2025 (−140 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -3 | -4 | -6 | -6 | -8 | −20 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -3.125 kr. i 2021 til -7.500 kr. i 2025 (−140 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -3 | -4 | -6 | -6 | -8 | −20 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -8.283 kr. i 2021 til 352.997 kr. i 2025 (+4362 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -8 | 185 | 161 | 311 | 353 | +14 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -8.283 kr. i 2021 til 352.997 kr. i 2025 (+4362 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -8 | 185 | 161 | 311 | 353 | +14 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 916 | 916 | 916 | 916 | 1.007 | +10 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 916 | 916 | 916 | 916 | 1.007 | +10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.931 kr. i 2021 til 49.390 kr. i 2025 (+2458 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 200 | 178 | 4 | 49 | +1220 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2 | 200 | 358 | 4 | 49 | +1220 % | |
| Aktiver i alt | 918 | 1.116 | 1.274 | 920 | 1.056 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 30.867 kr. i 2021 til 863.988 kr. i 2025 (+2699 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 31 | 216 | 320 | 572 | 864 | +51 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 887.190 kr. i 2021 til 192.409 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 887 | 900 | 954 | 348 | 192 | −45 % | |
| Passiver i alt | 918 | 1.116 | 1.274 | 920 | 1.056 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.