Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kirkegade 126, 6700 Esbjerg · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -6,5 % | -4,8 % | 7,7 % | 5 % | 87,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | 17,6 % | 42,6 % | 68,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 90,1 % | 94 % | 84,7 % | 84,8 % | 98 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -7,3 % | -5,1 % | 9,1 % | 5,8 % | 89,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 90,1 % | 94 % | 84,7 % | 84,8 % | 98 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 9,9 % | 6 % | 15,3 % | 15,2 % | 2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 13,3 % | 7,5 % | 11,2 % | 38,3 % | 52,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -467 kr. i 2024 til -3.729 kr. i 2025 (−699 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | – | -0 | -4 | −699 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | 7.588 | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -278.503 kr. i 2022 til 7.869.990 kr. i 2025 (+2926 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -279 | -183 | 358 | 220 | 7.870 | +3475 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -217.949 kr. i 2022 til 7.874.786 kr. i 2025 (+3713 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -218 | -145 | 279 | 188 | 7.875 | +4099 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 3.539 | 3.539 | 8.893 | +151 % | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 3.539 | 3.539 | 8.893 | +151 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 43.856 kr. i 2022 til 95.311 kr. i 2025 (+117 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 44 | 14 | 62 | 221 | 95 | −57 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.330 | 3.006 | 98 | 245 | 124 | −49 % | |
| Aktiver i alt | 3.330 | 3.006 | 3.637 | 3.784 | 9.017 | +138 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.001.125 kr. i 2022 til 8.834.790 kr. i 2025 (+194 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.001 | 2.826 | 3.081 | 3.208 | 8.835 | +175 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 329.298 kr. i 2022 til 182.343 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 329 | 180 | 555 | 576 | 182 | −68 % | |
| Passiver i alt | 3.330 | 3.006 | 3.637 | 3.784 | 9.017 | +138 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Esbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg