God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nørrevirke 6, 6240 Løgumkloster · Fremstilling af landbrugs- og skovbrugsmaskiner
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 3,6 | 1,2 | 0,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 39,7 % | 2,7 % | -4,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 215 % | 288,7 % | 470,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 56,2 % | 67,6 % | 80,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 70,6 % | 4 % | -5,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 8.168.273 kr. | 805.521 kr. | -192.596 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 56,2 % | 67,6 % | 80,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 43,8 % | 32,4 % | 19,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 9,8 % | 0 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 873.439 kr. i 2021 til 1.798.842 kr. i 2025 (+106 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 873 | 1.390 | 11.058 | 4.139 | 1.799 | −57 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 209.765 kr. i 2021 til 1.991.438 kr. i 2025 (+849 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 210 | 405 | 2.890 | 3.333 | 1.991 | −40 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 663.675 kr. i 2021 til -422.826 kr. i 2025 (−164 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 664 | 973 | 7.994 | 545 | -423 | −178 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 655.611 kr. i 2021 til -570.406 kr. i 2025 (−187 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 656 | 989 | 7.866 | 491 | -570 | −216 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 509.179 kr. i 2021 til -464.939 kr. i 2025 (−191 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 509 | 764 | 6.126 | 342 | -465 | −236 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 49 | 813 | 593 | 438 | −26 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 127 | 212 | 178 | −16 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 49 | 940 | 805 | 616 | −24 % | |
| Varebeholdninger | 447 | 3.030 | 12.190 | 10.056 | 8.640 | −14 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 616.059 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 616 | 58 | 659 | 0 | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.701 | 3.087 | 14.491 | 11.794 | 9.437 | −20 % | |
| Aktiver i alt | 1.701 | 3.136 | 15.431 | 12.599 | 10.053 | −20 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 549.179 kr. i 2021 til 8.048.911 kr. i 2025 (+1366 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 549 | 1.313 | 8.672 | 8.514 | 8.049 | −5 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.151.421 kr. i 2021 til 2.004.264 kr. i 2025 (+74 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.151 | 1.822 | 6.741 | 4.085 | 2.004 | −51 % | |
| Passiver i alt | 1.701 | 3.136 | 15.431 | 12.599 | 10.053 | −20 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2021 til 5 kr. i 2025 (+400 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 1 | 5 | 7 | 5 | −29 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Løgumkloster — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Tønder