Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Østergade 2, 9600 Aars · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,6 | 2,1 | 1,6 | 1,2 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,3 % | 1,4 % | 0,2 % | -0,9 % | 1,4 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 224,6 % | 44,5 % | 6,1 % | 44,7 % | 55,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 13,2 % | 14,2 % | 14,6 % | 13,6 % | 15,5 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 17,5 % | 9,7 % | 1,4 % | -6,5 % | 8,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 492.945 kr. | 507.330 kr. | 439.437 kr. | 381.591 kr. | 571.901 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 13,2 % | 14,2 % | 14,6 % | 13,6 % | 15,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 86,8 % | 85,8 % | 85,4 % | 86,4 % | 84,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 224,6 % | 24 % | 0 % | 39,2 % | 55,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 492.945 kr. i 2021 til 571.901 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 493 | 507 | 439 | 382 | 572 | +50 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 302.848 kr. i 2021 til 259.000 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 303 | 264 | 156 | 75 | 259 | +245 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 185.502 kr. i 2021 til 108.263 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 186 | 113 | 16 | -73 | 108 | +248 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 144.756 kr. i 2021 til 84.771 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 145 | 89 | 13 | -57 | 85 | +250 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.311 | 6.136 | 6.327 | 6.159 | 5.846 | −5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.311 | 6.136 | 6.327 | 6.159 | 5.846 | −5 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 960.714 kr. i 2021 til 324.097 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 961 | 167 | 0 | 258 | 324 | +26 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 961 | 309 | 52 | 294 | 324 | +10 % | |
| Aktiver i alt | 6.272 | 6.445 | 6.379 | 6.453 | 6.170 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 828.583 kr. i 2021 til 959.430 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 829 | 918 | 931 | 875 | 959 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 4.929.456 kr. i 2021 til 4.483.948 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.929 | 4.700 | 4.467 | 4.780 | 4.484 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 427.801 kr. i 2021 til 584.903 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 428 | 695 | 846 | 658 | 585 | −11 % | |
| Passiver i alt | 6.272 | 6.445 | 6.379 | 6.453 | 6.170 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aars — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Vesthimmerlands