Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nuugaarmiunut 523B, 3921 Narsaq · Anden råstofindvinding i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0 | -2,4 | -2,9 | -2,1 | -1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | <999 % | -231,9 % | -249,1 % | -130,2 % | -4,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 95,3 % | 63,6 % | 31,6 % | 29 % | 277,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | <999 % | <999 % | <999 % | <999 % | <999 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 97,5 % | 1,8 % | 1,8 % | 0,8 % | 0 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -908.738 kr. | -7.494.847 kr. | -9.446.794 kr. | -6.001.079 kr. | -3.932.641 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | <999 % | <999 % | <999 % | <999 % | <999 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 27,9 % | 52,3 % | 15 % | 24,5 % | 131,9 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er forværret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.188.738 kr. i 2021 til -2.749.718 kr. i 2025 (−153 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.189 | -5.580 | -7.296 | -4.162 | -2.750 | +34 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 6.097.476 kr. i 2021 til 1.182.923 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.097 | 1.915 | 2.142 | 1.809 | 1.183 | −35 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -371.622.467 kr. i 2021 til -4.210.983 kr. i 2025 (+99 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -371.622 | -7.870 | -9.783 | -6.203 | -4.211 | +32 % | |
| Resultat før skat | – | – | – | – | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -373.720.664 kr. i 2021 til -168.068 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -373.721 | -7.118 | -7.178 | -3.341 | -168 | +95 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.663 | 2.617 | 2.695 | 2.492 | 2.881 | +16 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.663 | 2.617 | 2.695 | 2.492 | 2.881 | +16 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 174.742 kr. i 2021 til 324.981 kr. i 2025 (+86 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 175 | 372 | 89 | 62 | 325 | +426 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 597 | 453 | 186 | 73 | 684 | +834 % | |
| Aktiver i alt | 3.260 | 3.069 | 2.881 | 2.566 | 3.565 | +39 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra -383.381.940 kr. i 2021 til -401.186.877 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -383.382 | -390.500 | -397.678 | -401.019 | -401.187 | −0 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 386.015.539 kr. i 2021 til 404.506.016 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 386.016 | 392.858 | 399.970 | 403.332 | 404.506 | +0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 626.685 kr. i 2021 til 246.311 kr. i 2025 (−61 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 627 | 712 | 590 | 252 | 246 | −2 % | |
| Passiver i alt | 3.260 | 3.069 | 2.881 | 2.566 | 3.565 | +39 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 7 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7 | 4 | 4 | 4 | 3 | −25 % | |
31 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Narsaq — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Kujalleq