Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Pukuffik 14, 3905 Nuussuaq · El-installation
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,3 | 0,8 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 45,8 % | 20,3 % | -13,5 % | 0,3 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 157,5 % | 181,4 % | 103,4 % | 64,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 47,2 % | 49,6 % | 42,2 % | 26,6 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 97 % | 40,9 % | -31,9 % | 1,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.836.970 kr. | 2.126.752 kr. | -475.333 kr. | 489.050 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 47,2 % | 49,6 % | 42,2 % | 26,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 52,8 % | 50,4 % | 57,8 % | 73,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 9,6 % | 18,7 % | 6,6 % | 5,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 7.878.584 kr. i 2022 til 4.950.667 kr. i 2025 (−37 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.879 | 6.088 | 3.818 | 4.951 | +30 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 5.041.614 kr. i 2022 til 4.461.617 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.042 | 3.961 | 4.294 | 4.462 | +4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.212.081 kr. i 2022 til 324.904 kr. i 2025 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.212 | 1.566 | -962 | 325 | +134 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.193.117 kr. i 2022 til 39.239 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.193 | 1.563 | -924 | 39 | +104 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.611.121 kr. i 2022 til 27.368 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.611 | 1.148 | -680 | 27 | +104 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 892 | 743 | 2.166 | 4.359 | +101 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 892 | 743 | 2.166 | 4.359 | +101 % | |
| Varebeholdninger | 635 | 439 | 827 | 1.103 | +33 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 160.000 kr. i 2022 til 321.672 kr. i 2025 (+101 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 160 | 508 | 184 | 322 | +75 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.624 | 4.918 | 2.879 | 3.751 | +30 % | |
| Aktiver i alt | 3.516 | 5.661 | 5.045 | 8.110 | +61 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.661.121 kr. i 2022 til 2.157.202 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.661 | 2.810 | 2.130 | 2.157 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 188.564 kr. i 2022 til 100.349 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 189 | 140 | 130 | 100 | −23 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.666.167 kr. i 2022 til 5.852.414 kr. i 2025 (+251 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.666 | 2.712 | 2.785 | 5.852 | +110 % | |
| Passiver i alt | 3.516 | 5.661 | 5.045 | 8.110 | +61 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 6 kr. i 2022 til 10 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 10 | 10 | 10 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuussuaq — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq