Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Åkandevej 22, 8830 Tjele · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 13,6 % | -13,4 % | 8,1 % | 9 % | 4,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 96,6 % | 100 % | 100 % | 99,5 % | 99,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 14,1 % | -13,4 % | 8,1 % | 9 % | 4,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -35.882 kr. | -33.383 kr. | -34.460 kr. | -29.791 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 96,6 % | 100 % | 100 % | 99,5 % | 99,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 3,4 % | 0 % | 0 % | 0,5 % | 0,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 6,3 % | >999 % | >999 % | 265,5 % | 60 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -35.882 kr. i 2021 til -18.941 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -36 | -33 | -34 | -30 | -19 | +36 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -35.882 kr. i 2021 til -18.941 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -36 | -33 | -34 | -30 | -19 | +36 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.091.337 kr. i 2021 til 308.985 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.091 | -896 | 575 | 642 | 309 | −52 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 851.239 kr. i 2021 til 234.378 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 851 | -701 | 448 | 501 | 234 | −53 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 13.476 kr. i 2021 til 19.003 kr. i 2025 (+41 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 13 | 15 | 86 | 74 | 19 | −74 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.248 | 5.219 | 5.550 | 5.579 | 5.317 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 6.248 | 5.219 | 5.550 | 5.579 | 5.317 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 6.034.191 kr. i 2021 til 5.285.167 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.034 | 5.219 | 5.550 | 5.551 | 5.285 | −5 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 214.213 kr. i 2021 til 31.693 kr. i 2025 (−85 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 214 | 0 | 0 | 28 | 32 | +14 % | |
| Passiver i alt | 6.248 | 5.219 | 5.550 | 5.579 | 5.317 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tjele — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg