Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Holmskovtoften 13, 8340 Malling · Engroshandel med læge- og hospitalsartikler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 3,8 | 2,9 | 3,6 | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 42,5 % | 23,8 % | 34,1 % | 30,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 256,2 % | 233,5 % | 225,2 % | 241,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 74,3 % | 80,6 % | 77 % | 75,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 57,2 % | 29,5 % | 44,2 % | 40,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 3.135.785 kr. | 2.222.784 kr. | 3.159.075 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 74,3 % | 80,6 % | 77 % | 75,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 25,7 % | 19,4 % | 23 % | 24,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 90,5 % | 49,4 % | 64,2 % | 18,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 4.214.925 kr. i 2021 til 3.622.885 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.215 | 4.239 | 3.375 | 4.359 | 3.623 | −17 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.165.447 kr. i 2021 til 1.170.293 kr. i 2025 (+0 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.165 | 1.104 | 1.152 | 1.199 | 1.170 | −2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 3.045.318 kr. i 2021 til 2.452.592 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.045 | 3.132 | 2.221 | 3.159 | 2.453 | −22 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 3.134.046 kr. i 2021 til 2.699.727 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.134 | 3.298 | 2.416 | 3.435 | 2.700 | −21 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.442.666 kr. i 2021 til 2.103.655 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.443 | 2.570 | 1.882 | 2.677 | 2.104 | −21 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 6 | 2 | 0 | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.821 | 2.066 | 4.325 | 3.784 | 2.761 | −27 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.827 | 2.068 | 4.325 | 3.784 | 2.761 | −27 % | |
| Varebeholdninger | 1.556 | 1.776 | 1.965 | 1.928 | 1.915 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 594.521 kr. i 2021 til 313.960 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 595 | 1.405 | 757 | 1.162 | 314 | −73 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.361 | 3.974 | 3.581 | 4.076 | 4.078 | +0 % | |
| Aktiver i alt | 6.188 | 6.042 | 7.907 | 7.860 | 6.838 | −13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.320.298 kr. i 2021 til 5.153.126 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.320 | 4.490 | 6.373 | 6.049 | 5.153 | −15 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.866.283 kr. i 2021 til 1.685.365 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.866 | 1.551 | 1.534 | 1.810 | 1.685 | −7 % | |
| Passiver i alt | 6.188 | 6.042 | 7.907 | 7.860 | 6.838 | −13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Malling — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus