Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Johann Gutenbergs Vej 5, 8200 Aarhus N · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 4,8 | 5,1 | 5,3 | 5,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 2,7 % | 3 % | 3,2 % | 3,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 196,2 % | 176,1 % | 226,2 % | 212,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 96,3 % | 96,1 % | 96 % | 95,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 2,8 % | 3,2 % | 3,3 % | 3,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 525.351 kr. | 559.140 kr. | 582.709 kr. | 591.770 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 96,3 % | 96,1 % | 96 % | 95,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 3,7 % | 3,9 % | 4 % | 4,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 196,2 % | 176,1 % | 226,2 % | 212,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 486.733 kr. i 2022 til 591.770 kr. i 2026 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 487 | 525 | 559 | 583 | 592 | +2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 377.250 kr. i 2022 til 482.287 kr. i 2026 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 377 | 416 | 450 | 473 | 482 | +2 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 380.125 kr. i 2022 til 486.564 kr. i 2026 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 380 | 416 | 455 | 481 | 487 | +1 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 246.731 kr. i 2022 til 355.434 kr. i 2026 (+44 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 247 | 300 | 331 | 351 | 355 | +1 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 10.722 | 10.503 | 10.394 | 10.284 | 10.175 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 10.722 | 10.503 | 10.394 | 10.284 | 10.175 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 546.943 kr. i 2022 til 685.926 kr. i 2026 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 547 | 574 | 533 | 710 | 686 | −3 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 717 | 574 | 533 | 710 | 686 | −3 % | |
| Aktiver i alt | 11.439 | 11.077 | 10.926 | 10.995 | 10.861 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 11.085.185 kr. i 2022 til 10.406.102 kr. i 2026 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 11.085 | 10.669 | 10.500 | 10.551 | 10.406 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 107.713 kr. i 2022 til 131.130 kr. i 2026 (+22 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 108 | 116 | 124 | 130 | 131 | +1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 246.435 kr. i 2022 til 323.389 kr. i 2026 (+31 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 246 | 292 | 302 | 314 | 323 | +3 % | |
| Passiver i alt | 11.439 | 11.077 | 10.926 | 10.995 | 10.861 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | – | – | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aarhus N — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus