God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Glentevej 34, 7600 Struer · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 3,3 | 3,4 | 3,7 | 3,9 | 3,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -9,3 % | 3,7 % | 3,8 % | 4 % | 3,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 42,2 % | 40,9 % | 48,6 % | 75,8 % | 40,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 56,9 % | 60 % | 63,9 % | 69,2 % | 72,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -16,3 % | 6,2 % | 5,9 % | 5,8 % | 4,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 380.560 kr. | 401.266 kr. | 435.640 kr. | 453.797 kr. | 391.307 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 56,9 % | 60 % | 63,9 % | 69,2 % | 72,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 43,1 % | 40 % | 36,1 % | 30,8 % | 27,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 42,2 % | 40,9 % | 48,6 % | 75,8 % | 40,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 380.560 kr. i 2021 til 454.241 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 381 | 401 | 436 | 454 | 454 | +0 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 263.893 kr. i 2021 til 274.640 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 264 | 285 | 319 | 337 | 275 | −19 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -390.361 kr. i 2021 til 234.611 kr. i 2025 (+160 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -390 | 272 | 266 | 279 | 235 | −16 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -471.541 kr. i 2021 til 143.333 kr. i 2025 (+130 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -472 | 185 | 182 | 192 | 143 | −25 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.917 | 4.800 | 4.683 | 4.567 | 4.450 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.917 | 4.800 | 4.683 | 4.567 | 4.450 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 153.790 kr. i 2021 til 100.223 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 154 | 154 | 155 | 180 | 100 | −44 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 154 | 154 | 155 | 180 | 100 | −44 % | |
| Aktiver i alt | 5.070 | 4.954 | 4.838 | 4.746 | 4.550 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.885.726 kr. i 2021 til 3.292.842 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.886 | 2.971 | 3.093 | 3.285 | 3.293 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.820.497 kr. i 2021 til 1.010.171 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.820 | 1.606 | 1.427 | 1.225 | 1.010 | −18 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 364.233 kr. i 2021 til 247.209 kr. i 2025 (−32 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 364 | 377 | 318 | 237 | 247 | +4 % | |
| Passiver i alt | 5.070 | 4.954 | 4.838 | 4.746 | 4.550 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Struer — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Struer