Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skråvejen 2, 8586 Ørum Djurs · Reparation og vedligeholdelse af maskiner
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,7 | 0,6 | 1,2 | 1,4 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 16,3 % | -21,9 % | 6,9 % | 17,5 % | 35,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 79,5 % | 81,8 % | 104,3 % | 148,6 % | 325,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 20 % | 10,7 % | 19,9 % | 39,5 % | 70,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 81,5 % | -203,7 % | 34,4 % | 44,4 % | 50,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 362.008 kr. | -48.240 kr. | 252.518 kr. | 261.967 kr. | 431.053 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 20 % | 10,7 % | 19,9 % | 39,5 % | 70,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 80 % | 89,3 % | 80,1 % | 60,5 % | 29,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 33,9 % | 18,6 % | 47,8 % | 30,2 % | 64 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 659.751 kr. i 2021 til 905.001 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 660 | 343 | 707 | 736 | 905 | +23 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 297.743 kr. i 2021 til 473.948 kr. i 2025 (+59 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 298 | 391 | 455 | 474 | 474 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 278.058 kr. i 2021 til 394.466 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 278 | -197 | 118 | 199 | 394 | +99 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 226.297 kr. i 2021 til 376.914 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 226 | -268 | 70 | 162 | 377 | +132 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 176.364 kr. i 2021 til 293.992 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 176 | -212 | 55 | 127 | 294 | +132 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 435 | 286 | 136 | 73 | 37 | −50 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 435 | 286 | 136 | 73 | 37 | −50 % | |
| Varebeholdninger | 183 | 235 | 208 | 217 | 221 | +2 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 275.887 kr. i 2021 til 153.949 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 276 | 155 | 302 | 132 | 154 | +17 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 647 | 683 | 660 | 649 | 783 | +21 % | |
| Aktiver i alt | 1.082 | 969 | 796 | 722 | 820 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 216.364 kr. i 2021 til 579.465 kr. i 2025 (+168 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 216 | 104 | 159 | 285 | 579 | +103 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 814.194 kr. i 2021 til 240.384 kr. i 2025 (−70 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 814 | 835 | 632 | 437 | 240 | −45 % | |
| Passiver i alt | 1.082 | 969 | 796 | 722 | 820 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ørum Djurs — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Norddjurs