Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Pilegårdsvej 19, 4200 Slagelse · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 79,2 % | 67,2 % | 65,4 % | 65,8 % | 74,1 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 11 % | 14,6 % | 12,5 % | 14 % | 21 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,3 | 1,2 | 1,3 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6 % | 13,1 % | 16,7 % | 15,3 % | 15 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 118,3 % | 190,9 % | 251,4 % | 330,4 % | 394,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 21,7 % | 36,9 % | 49,9 % | 57,7 % | 63,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 27,5 % | 35,4 % | 33,4 % | 26,5 % | 23,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 125.051 kr. | 242.176 kr. | 303.132 kr. | 341.509 kr. | 399.228 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 21,7 % | 36,9 % | 49,9 % | 57,7 % | 63,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 78,3 % | 63,1 % | 50,1 % | 42,3 % | 36,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 89,1 % | 121,8 % | 169,4 % | 293 % | 303,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 1.068.857 kr. i 2021 til 1.832.928 kr. i 2025 (+71 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.069 | 1.559 | 2.219 | 2.305 | 1.833 | −20 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 846.342 kr. i 2021 til 1.358.966 kr. i 2025 (+61 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 846 | 1.049 | 1.452 | 1.516 | 1.359 | −10 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 721.291 kr. i 2021 til 959.738 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 721 | 806 | 1.149 | 1.174 | 960 | −18 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 118.082 kr. i 2021 til 384.364 kr. i 2025 (+226 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 118 | 228 | 278 | 323 | 384 | +19 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 113.523 kr. i 2021 til 362.536 kr. i 2025 (+219 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 114 | 204 | 282 | 310 | 363 | +17 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 79.951 kr. i 2021 til 282.962 kr. i 2025 (+254 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 80 | 159 | 226 | 244 | 283 | +16 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 693 | 672 | 747 | 713 | 701 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 693 | 672 | 747 | 713 | 701 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 486.827 kr. i 2021 til 910.292 kr. i 2025 (+87 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 487 | 351 | 411 | 783 | 910 | +16 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 646 | 550 | 610 | 883 | 1.184 | +34 % | |
| Aktiver i alt | 1.339 | 1.221 | 1.357 | 1.596 | 1.885 | +18 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 291.151 kr. i 2021 til 1.204.222 kr. i 2025 (+314 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 291 | 451 | 677 | 921 | 1.204 | +31 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 501.256 kr. i 2021 til 380.593 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 501 | 483 | 437 | 407 | 381 | −7 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 546.384 kr. i 2021 til 300.285 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 546 | 288 | 243 | 267 | 300 | +12 % | |
| Passiver i alt | 1.339 | 1.221 | 1.357 | 1.596 | 1.885 | +18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 3 | 4 | 3 | −25 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Slagelse — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Slagelse