Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kelstrupvej 31, 6100 Haderslev · Engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,7 | 1,5 | 1,2 | 1,2 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 10,7 % | 3,8 % | 2 % | 6,8 % | -0,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 110,7 % | 115 % | 118,7 % | 168,1 % | 146,7 % | God | |
| Soliditetsgrad | 12,6 % | 17,1 % | 18,9 % | 43,7 % | 34 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 85,1 % | 22,5 % | 10,5 % | 15,6 % | -1,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 203.153 kr. | 108.583 kr. | 180.498 kr. | 18.299 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 12,6 % | 17,1 % | 18,9 % | 43,7 % | 34 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 87,4 % | 82,9 % | 81,1 % | 56,3 % | 66 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 9,9 % | 17 % | 12,7 % | 64,6 % | 48,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.227.330 kr. i 2021 til 666.028 kr. i 2025 (−46 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.227 | 575 | 652 | 827 | 666 | −19 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 703.997 kr. i 2021 til 647.729 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 704 | 372 | 543 | 647 | 648 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 180.803 kr. i 2022 til -4.051 kr. i 2025 (−102 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 181 | 86 | 158 | -4 | −103 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 476.163 kr. i 2021 til -9.961 kr. i 2025 (−102 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 476 | 125 | 67 | 123 | -10 | −108 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 368.561 kr. i 2021 til -9.135 kr. i 2025 (−102 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 369 | 93 | 49 | 85 | -9 | −111 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 146 | 123 | 101 | 79 | 56 | −28 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 146 | 123 | 101 | 79 | 56 | −28 % | |
| Varebeholdninger | 1.958 | 1.083 | 1.066 | 675 | 920 | +36 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 293.938 kr. i 2021 til 509.384 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 294 | 339 | 250 | 452 | 509 | +13 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.303 | 2.297 | 2.345 | 1.174 | 1.528 | +30 % | |
| Aktiver i alt | 3.449 | 2.420 | 2.446 | 1.253 | 1.584 | +26 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 433.234 kr. i 2021 til 538.133 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 433 | 413 | 462 | 547 | 538 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.983.990 kr. i 2021 til 1.041.353 kr. i 2025 (−65 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.984 | 1.998 | 1.976 | 699 | 1.041 | +49 % | |
| Passiver i alt | 3.449 | 2.420 | 2.446 | 1.253 | 1.584 | +26 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Haderslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Haderslev