Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Egå Havvej 21, 8250 Egå · Produktion af elektricitet
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 3,1 | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Afkastningsgrad | 8,9 % | 87,1 % | >999 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 50,2 % | 96,8 % | 560,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 1 % | 82,2 % | 82,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 913,3 % | 105,9 % | >999 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.368.029 kr. | 6.143.221 kr. | 28.484.001 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 1 % | 82,2 % | 82,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 99 % | 17,8 % | 17,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 22,9 % | 402,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.718.030 kr. i 2021 til 1.010.829 kr. i 2023 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.718 | 3.683 | 1.011 | −73 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.079.865 kr. i 2021 til 28.484.001 kr. i 2023 (+2538 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.080 | 4.938 | 28.484 | +477 % | |
| Resultat før skat | – | – | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.044.526 kr. i 2021 til 28.580.357 kr. i 2023 (+2636 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.045 | 4.943 | 28.580 | +478 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.906 | 4.701 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.906 | 4.701 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 230.834 kr. i 2022 til 207.697 kr. i 2023 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 231 | 208 | −10 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.834 | 977 | 289 | −70 % | |
| Aktiver i alt | 11.740 | 5.677 | 289 | −95 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 114.363 kr. i 2021 til 237.535 kr. i 2023 (+108 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 114 | 4.668 | 238 | −95 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 11.625.289 kr. i 2021 til 51.632 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.625 | 1.009 | 52 | −95 % | |
| Passiver i alt | 11.740 | 5.677 | 289 | −95 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Egå — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus