Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Meterbuen 6, 2740 Skovlunde · Drift af renserier og selvbetjeningsvaskerier mv.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 57 % | 56,4 % | 55,4 % | 60,8 % | 60,2 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 13 % | 18,7 % | 14 % | 7,6 % | 9,4 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,3 | 1,1 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 15,5 % | 17,9 % | 11,6 % | 5,4 % | 6,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 170,3 % | 187,6 % | 192,8 % | 207,3 % | 214,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 41,3 % | 46,7 % | 51,1 % | 53,7 % | 54,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 37,6 % | 38,4 % | 22,7 % | 10,1 % | 11,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 268.565 kr. | 158.088 kr. | 192.244 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 41,3 % | 46,7 % | 51,1 % | 53,7 % | 54,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 58,7 % | 53,3 % | 48,9 % | 46,3 % | 45,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 155,8 % | 165 % | 169,5 % | 198,1 % | 205,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 1.485.356 kr. i 2021 til 1.886.402 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.485 | 1.753 | 1.719 | 1.804 | 1.886 | +5 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 846.055 kr. i 2021 til 1.135.068 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 846 | 989 | 952 | 1.096 | 1.135 | +4 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 653.599 kr. i 2021 til 942.824 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 654 | 662 | 684 | 938 | 943 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 192.456 kr. i 2021 til 176.482 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 192 | 327 | 241 | 137 | 176 | +29 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 173.467 kr. i 2021 til 144.073 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 173 | 288 | 221 | 109 | 144 | +32 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 135.209 kr. i 2021 til 112.085 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 135 | 224 | 172 | 85 | 112 | +32 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | 84 | 63 | 47 | −25 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 84 | 63 | 47 | −25 % | |
| Varebeholdninger | 11 | 11 | 11 | 11 | 9 | −19 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 797.539 kr. i 2021 til 1.622.287 kr. i 2025 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 798 | 1.099 | 1.227 | 1.436 | 1.622 | +13 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 872 | 1.251 | 1.396 | 1.503 | 1.697 | +13 % | |
| Aktiver i alt | 872 | 1.251 | 1.480 | 1.566 | 1.744 | +11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 359.785 kr. i 2021 til 953.151 kr. i 2025 (+165 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 360 | 584 | 756 | 841 | 953 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 511.969 kr. i 2021 til 791.094 kr. i 2025 (+55 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 512 | 666 | 724 | 725 | 791 | +9 % | |
| Passiver i alt | 872 | 1.251 | 1.480 | 1.566 | 1.744 | +11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | −33 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Skovlunde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ballerup