God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Enighedsvej 36, 5000 Odense C · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 60 | 17,4 | 9,7 | 6,9 | 10,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 53 % | 26 % | 0,4 % | -34,5 % | 14,7 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 246,6 % | 251,3 % | 127 % | 78 % | 104,8 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 63,4 % | 64,9 % | 39,5 % | 29,1 % | 41,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 83,6 % | 40,1 % | 1 % | -118,6 % | 35,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 268.621 kr. | 249.418 kr. | 64.693 kr. | -77.490 kr. | 126.325 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 63,4 % | 64,9 % | 39,5 % | 29,1 % | 41,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 36,6 % | 35,1 % | 60,5 % | 70,9 % | 58,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 198,8 % | 238,2 % | 56,3 % | 30,7 % | 68 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 298.810 kr. i 2021 til 530.499 kr. i 2025 (+78 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 299 | 636 | 537 | 392 | 530 | +35 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 263.642 kr. i 2021 til 74.358 kr. i 2025 (−72 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 264 | 213 | 9 | -135 | 74 | +155 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 262.993 kr. i 2021 til 68.096 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 263 | 210 | 3 | -145 | 68 | +147 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 203.454 kr. i 2021 til 52.496 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 203 | 163 | 2 | -113 | 52 | +146 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 81 | 166 | 170 | 152 | 162 | +6 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 81 | 166 | 170 | 152 | 162 | +6 % | |
| Varebeholdninger | – | 20 | 30 | 30 | 30 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 244.316 kr. i 2021 til 126.102 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 244 | 435 | 158 | 69 | 126 | +83 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 303 | 459 | 357 | 175 | 194 | +11 % | |
| Aktiver i alt | 384 | 626 | 527 | 327 | 356 | +9 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 243.454 kr. i 2021 til 147.862 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 243 | 406 | 208 | 95 | 148 | +55 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 122.921 kr. i 2021 til 185.354 kr. i 2025 (+51 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 123 | 183 | 281 | 225 | 185 | −18 % | |
| Passiver i alt | 384 | 626 | 527 | 327 | 356 | +9 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense