Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Østerlågen 5, 9990 Skagen · Udgivelse af bøger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -39,5 % | 64 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 123,7 % | 243,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 19,2 % | 77,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -206,2 % | 82,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 19,2 % | 31,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 80,8 % | 22,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 87,8 % | 0,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 91.199 kr. i 2021 til 264.239 kr. i 2023 (+190 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 91 | -89 | 264 | +398 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 91.199 kr. i 2021 til 264.239 kr. i 2023 (+190 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 91 | -89 | 264 | +398 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 88.551 kr. i 2021 til 263.491 kr. i 2023 (+198 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 89 | -97 | 263 | +372 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 68.883 kr. i 2021 til 219.676 kr. i 2023 (+219 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 69 | -97 | 220 | +326 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | 157 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 157 | – | |
| Varebeholdninger | 74 | 65 | 185 | +184 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 78.327 kr. i 2021 til 650 kr. i 2023 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 78 | 174 | 1 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 185 | 246 | 186 | −24 % | |
| Aktiver i alt | 185 | 246 | 343 | +40 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 119.420 kr. i 2021 til 266.723 kr. i 2023 (+123 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 119 | 47 | 267 | +467 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 65.800 kr. i 2021 til 76.375 kr. i 2023 (+16 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 66 | 199 | 76 | −62 % | |
| Passiver i alt | 185 | 246 | 343 | +40 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Skagen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Frederikshavn