Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Murervej 24, 6710 Esbjerg V · Engroshandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 4,9 | 3,3 | 1,4 | 1,6 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 16,8 % | 15,2 % | 1 % | 1,4 % | 0,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 123,8 % | 122,1 % | 116,5 % | 114 % | 120,1 % | God | |
| Soliditetsgrad | 23,2 % | 26,5 % | 25,2 % | 23,3 % | 23,9 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 72,2 % | 57,2 % | 4,1 % | 5,9 % | 3,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.496.250 kr. | 4.390.111 kr. | 1.889.024 kr. | 1.953.065 kr. | 1.572.718 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 23,2 % | 26,5 % | 25,2 % | 23,3 % | 23,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 76,8 % | 73,5 % | 74,8 % | 76,7 % | 76,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 0 % | 0 % | 0,3 % | 4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.055.759 kr. i 2021 til 4.161.478 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.056 | 5.820 | 4.547 | 4.945 | 4.161 | −16 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 559.509 kr. i 2021 til 2.588.760 kr. i 2025 (+363 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 560 | 1.430 | 2.420 | 2.664 | 2.589 | −3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.430.346 kr. i 2021 til 1.006.375 kr. i 2025 (−59 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.430 | 4.062 | 1.171 | 1.470 | 1.006 | −32 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.238.096 kr. i 2021 til 11.113 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.238 | 3.646 | 409 | 443 | 11 | −97 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.711.800 kr. i 2021 til 221.109 kr. i 2025 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.712 | 2.870 | 208 | 342 | 221 | −35 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 434 | 4.713 | 5.092 | 5.503 | 5.245 | −5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 87 | 39 | 39 | 39 | 39 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 521 | 4.752 | 5.131 | 5.542 | 5.284 | −5 % | |
| Varebeholdninger | 8.424 | 13.144 | 14.263 | 14.511 | 15.237 | +5 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 608.356 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 1 | 1 | 43 | 608 | +1316 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.688 | 14.187 | 15.137 | 19.496 | 18.454 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 10.209 | 18.939 | 20.267 | 25.037 | 23.738 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.371.670 kr. i 2021 til 5.667.790 kr. i 2025 (+139 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.372 | 5.015 | 5.105 | 5.837 | 5.668 | −3 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 2.243.981 kr. i 2022 til 2.677.094 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 2.244 | 2.115 | 2.000 | 2.677 | +34 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 7.824.220 kr. i 2021 til 15.370.905 kr. i 2025 (+96 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.824 | 11.617 | 12.993 | 17.095 | 15.371 | −10 % | |
| Passiver i alt | 10.209 | 18.939 | 20.267 | 25.037 | 23.738 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2021 til 6 kr. i 2025 (+500 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 3 | 6 | 6 | 6 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Esbjerg V — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg