Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hvidelvej 18, 7400 Herning · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 12,9 % | 7,5 % | 5,8 % | 20,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 188 % | 222,3 % | 132,5 % | 223,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 48 % | 57,7 % | 26,3 % | 57,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 26,8 % | 13 % | 22 % | 35,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 481.462 kr. | 336.067 kr. | 505.268 kr. | 966.573 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 48 % | 57,7 % | 26,3 % | 57,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 52 % | 42,3 % | 73,7 % | 42,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 0 % | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.528.177 kr. i 2021 til 4.189.221 kr. i 2025 (+174 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.528 | 2.470 | 1.880 | 3.189 | 4.189 | +31 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.289.530 kr. i 2021 til 3.222.648 kr. i 2025 (+150 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.290 | 1.988 | 1.544 | 2.684 | 3.223 | +20 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 225.026 kr. i 2021 til 919.446 kr. i 2025 (+309 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 225 | 465 | 313 | 461 | 919 | +99 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 181.544 kr. i 2021 til 902.772 kr. i 2025 (+397 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 182 | 417 | 211 | 405 | 903 | +123 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 141.494 kr. i 2021 til 703.091 kr. i 2025 (+397 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 141 | 324 | 163 | 315 | 703 | +123 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 51 | 63 | 137 | 128 | 214 | +67 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 51 | 63 | 137 | 128 | 214 | +67 % | |
| Varebeholdninger | 1.608 | 1.666 | 1.609 | 2.638 | 2.163 | −18 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 31 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 0 | 0 | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.214 | 2.455 | 2.039 | 5.312 | 3.230 | −39 % | |
| Aktiver i alt | 2.265 | 2.518 | 2.176 | 5.440 | 3.444 | −37 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 885.092 kr. i 2021 til 1.993.043 kr. i 2025 (+125 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 885 | 1.209 | 1.255 | 1.430 | 1.993 | +39 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.377.175 kr. i 2021 til 1.446.721 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.377 | 1.306 | 917 | 4.008 | 1.447 | −64 % | |
| Passiver i alt | 2.265 | 2.518 | 2.176 | 5.440 | 3.444 | −37 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 4 kr. i 2021 til 6 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning