God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Solbakken 6, 6710 Esbjerg V · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 0,5 | 0,4 | 0,7 | 0,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -12,9 % | -16,6 % | -26,2 % | 9,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 544,5 % | >999 % | 472,7 % | 334,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 87 % | 94 % | 88,9 % | 82,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -14,8 % | -17,6 % | -29,5 % | 11,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -296.386 kr. | -268.349 kr. | -124.171 kr. | -63.420 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 87 % | 94 % | 88,9 % | 82,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 13 % | 6 % | 11,1 % | 17,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 30,6 % | 5,5 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 953.075 kr. i 2022 til 375.935 kr. i 2026 (−61 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 953 | 273 | 215 | 306 | 376 | +23 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 814.908 kr. i 2022 til 439.355 kr. i 2026 (−46 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 815 | 569 | 483 | 430 | 439 | +2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 63.200 kr. i 2022 til -98.446 kr. i 2026 (−256 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 63 | -331 | -303 | -159 | -98 | +38 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -663.452 kr. i 2022 til 117.318 kr. i 2026 (+118 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -663 | -281 | -265 | -317 | 117 | +137 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -662.100 kr. i 2022 til 117.318 kr. i 2026 (+118 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -662 | -281 | -266 | -317 | 117 | +137 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 677 | 642 | 607 | 572 | 537 | −6 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 677 | 642 | 607 | 572 | 537 | −6 % | |
| Varebeholdninger | 24 | 27 | 16 | 13 | 8 | −39 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 30.223 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30 | 0 | 29 | 7 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.895 | 1.536 | 1.001 | 635 | 739 | +16 % | |
| Aktiver i alt | 2.572 | 2.178 | 1.608 | 1.208 | 1.276 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.292.158 kr. i 2022 til 1.055.613 kr. i 2026 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.292 | 1.896 | 1.512 | 1.073 | 1.056 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 280.102 kr. i 2022 til 220.743 kr. i 2026 (−21 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 280 | 282 | 96 | 134 | 221 | +64 % | |
| Passiver i alt | 2.572 | 2.178 | 1.608 | 1.208 | 1.276 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2022 til 1 kr. i 2026 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Esbjerg V — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg