Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Voldbygårdvej 16, 8653 Them · Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,5 | -0,6 | -3,6 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 1,7 % | -13,4 % | -11,6 % | -1,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 22,5 % | 23,8 % | 29,2 % | 10 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 11,5 % | 3,4 % | -10 % | -15,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 15,2 % | -399,6 % | 115,4 % | 9,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 24.461 kr. | -14.548 kr. | -58.048 kr. | 37.283 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 11,5 % | 3,4 % | -10 % | -15,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 88,5 % | 96,6 % | 110 % | 115,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 20,7 % | 22,9 % | 19,9 % | 4,2 % | Ingen vurdering |
positiv egenkapital er udslettet (slut ≤ 0)
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -12.580 kr. i 2022 til 37.283 kr. i 2026 (+396 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -13 | 24 | -15 | -58 | 37 | +164 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -50.755 kr. i 2022 til 6.671 kr. i 2026 (+113 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -51 | 8 | -41 | -74 | 7 | +109 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -51.344 kr. i 2022 til -14.928 kr. i 2026 (+71 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -51 | 8 | -41 | -82 | -15 | +82 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -51.344 kr. i 2022 til -6.901 kr. i 2026 (+87 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -51 | 8 | -41 | -77 | -7 | +91 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 333 | 360 | 238 | 454 | 424 | −7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 333 | 360 | 238 | 454 | 424 | −7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 136.063 kr. i 2022 til 23.034 kr. i 2026 (−83 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 136 | 82 | 68 | 147 | 23 | −84 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 137 | 90 | 71 | 215 | 56 | −74 % | |
| Aktiver i alt | 470 | 450 | 309 | 670 | 479 | −28 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 43.789 kr. i 2022 til -73.953 kr. i 2026 (−269 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 44 | 52 | 10 | -67 | -74 | −10 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 426.639 kr. i 2022 til 553.172 kr. i 2026 (+30 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 427 | 398 | 298 | 737 | 553 | −25 % | |
| Passiver i alt | 470 | 450 | 309 | 670 | 479 | −28 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2025 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | – | 1 | 0 | −100 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Them — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Silkeborg