Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Torvegade 7, 8450 Hammel · Opsamling og behandling af spildevand
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | 72,9 % | 72,2 % | 74 % | 70,9 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | -7,4 % | -2,5 % | 5,9 % | 1,2 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -0,3 % | -0 % | 0,4 % | 0,2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 382,9 % | 381,3 % | 427,3 % | 491 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 96,5 % | 96,6 % | 96,8 % | 96,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -0,4 % | -0 % | 0,4 % | 0,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 96,5 % | 96,6 % | 96,8 % | 96,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 3,5 % | 3,4 % | 3,2 % | 3,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 218,7 % | 139,8 % | 198,6 % | 261,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 81.168.000 kr. i 2021 til 90.398.000 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 81.168 | 73.888 | 80.734 | 88.501 | 90.398 | +2 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 61.831.000 kr. i 2021 til 64.126.000 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 61.831 | 53.857 | 58.313 | 65.479 | 64.126 | −2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.273.000 kr. i 2021 til 1.045.000 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.273 | -5.443 | -2.024 | 5.216 | 1.045 | −80 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 121.000 kr. i 2021 til 1.934.000 kr. i 2025 (+1498 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 121 | -7.231 | -867 | 5.818 | 1.934 | −67 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 5.072.000 kr. i 2021 til 2.956.000 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.072 | -5.867 | -337 | 6.533 | 2.956 | −55 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.669.990 | 1.658.499 | 1.662.226 | 1.658.842 | 1.626.031 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.669.990 | 1.658.499 | 1.662.226 | 1.658.842 | 1.626.031 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 35.355.000 kr. i 2021 til 50.352.000 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 35.355 | 44.296 | 26.023 | 36.808 | 50.352 | +37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 69.538 | 77.556 | 70.993 | 79.188 | 94.694 | +20 % | |
| Aktiver i alt | 1.726.282 | 1.736.055 | 1.733.219 | 1.738.030 | 1.720.725 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.677.610.000 kr. i 2021 til 1.663.872.000 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.677.610 | 1.675.417 | 1.675.081 | 1.681.614 | 1.663.872 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 30.889.000 kr. i 2021 til 37.568.000 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 30.889 | 40.384 | 39.517 | 37.884 | 37.568 | −1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 18.671.000 kr. i 2021 til 19.285.000 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 18.671 | 20.254 | 18.621 | 18.532 | 19.285 | +4 % | |
| Passiver i alt | 1.739.528 | 1.736.055 | 1.733.219 | 1.738.030 | 1.720.725 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 1 | 1 | 0 % | |
38 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov