Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Åbrovej 29, 8586 Ørum Djurs · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 10,6 | 236,1 | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 11,5 % | 29,1 % | 34,6 % | 34,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 563,1 % | 646,9 % | 464,9 % | 295,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 50,3 % | 56,9 % | 46,8 % | 56,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 22,9 % | 51,1 % | 73,9 % | 61 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 496.406 kr. | 1.433.370 kr. | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 50,3 % | 56,9 % | 46,8 % | 56,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 49,7 % | 43,1 % | 53,2 % | 43,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 149,4 % | 351,8 % | 337,3 % | 159,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 818.835 kr. i 2022 til 1.024.093 kr. i 2026 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 819 | 508 | 1.433 | 1.621 | 1.024 | −37 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 14.349 kr. i 2022 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 14 | 11 | 0 | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 801.989 kr. i 2022 til 1.427.300 kr. i 2024 (+78 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 802 | 460 | 1.427 | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 808.139 kr. i 2022 til 1.000.095 kr. i 2026 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 808 | 426 | 1.403 | 1.609 | 1.000 | −38 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 630.280 kr. i 2022 til 780.074 kr. i 2026 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 630 | 332 | 1.095 | 1.255 | 780 | −38 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 957.465 kr. i 2022 til 1.221.882 kr. i 2026 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 957 | 764 | 2.049 | 2.631 | 1.222 | −54 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 2.881 | 3.768 | 3.626 | 2.264 | −38 % | |
| Aktiver i alt | 2.803 | 2.881 | 3.768 | 3.626 | 2.264 | −38 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.542.139 kr. i 2022 til 1.278.233 kr. i 2026 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.542 | 1.449 | 2.143 | 1.698 | 1.278 | −25 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 775.019 kr. i 2022 til 219.868 kr. i 2026 (−72 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 775 | 920 | 1.042 | 1.148 | 220 | −81 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 485.711 kr. i 2022 til 765.746 kr. i 2026 (+58 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 486 | 512 | 582 | 780 | 766 | −2 % | |
| Passiver i alt | 2.803 | 2.881 | 3.768 | 3.626 | 2.264 | −38 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | −100 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ørum Djurs — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Norddjurs