Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Banevænget 1, 4930 Maribo · Ikke-specialiseret engroshandel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 0,9 | 1,1 | 0,9 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3 % | -5,9 % | 3,1 % | -9,8 % | 19,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 168,7 % | 138,6 % | 128,5 % | 130,7 % | 209,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 41 % | 31,1 % | 34,2 % | 29,1 % | 52,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 7,4 % | -19 % | 8,9 % | -33,8 % | 37,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 472.755 kr. | -273.941 kr. | 504.455 kr. | -257.018 kr. | 1.306.512 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 41 % | 31,1 % | 34,2 % | 29,1 % | 52,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 59 % | 68,9 % | 65,8 % | 70,9 % | 47,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,2 % | 0,2 % | 0 % | 0 % | 1,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.145.513 kr. i 2022 til 4.777.251 kr. i 2026 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.146 | 2.427 | 4.480 | 3.608 | 4.777 | +32 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.651.263 kr. i 2022 til 3.470.739 kr. i 2026 (+31 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.651 | 2.701 | 3.975 | 3.865 | 3.471 | −10 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 327.508 kr. i 2022 til 1.168.824 kr. i 2026 (+257 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 328 | -411 | 347 | -398 | 1.169 | +394 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 263.333 kr. i 2022 til 1.100.258 kr. i 2026 (+318 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 263 | -458 | 277 | -539 | 1.100 | +304 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 175.642 kr. i 2022 til 997.413 kr. i 2026 (+468 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 176 | -379 | 196 | -554 | 997 | +280 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 214 | 445 | 967 | 387 | 248 | −36 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 24 | 24 | 24 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 214 | 445 | 991 | 411 | 272 | −34 % | |
| Varebeholdninger | 2.503 | 2.562 | 2.660 | 2.048 | 2.410 | +18 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 8.026 kr. i 2022 til 32.228 kr. i 2026 (+302 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8 | 10 | 0 | 0 | 32 | +18316 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.588 | 5.985 | 5.423 | 5.233 | 4.730 | −10 % | |
| Aktiver i alt | 5.802 | 6.430 | 6.414 | 5.644 | 5.001 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.377.541 kr. i 2022 til 2.637.919 kr. i 2026 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.378 | 1.998 | 2.195 | 1.641 | 2.638 | +61 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 111.310 kr. i 2022 til 101.134 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 111 | 114 | 0 | – | 101 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.312.892 kr. i 2022 til 2.260.641 kr. i 2026 (−32 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.313 | 4.318 | 4.220 | 4.003 | 2.261 | −44 % | |
| Passiver i alt | 5.802 | 6.430 | 6.414 | 5.644 | 5.001 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 5 kr. i 2022 til 6 kr. i 2026 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 6 | 7 | 8 | 6 | −25 % | |
20 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Maribo — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lolland