Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Læsøvej 7, 8382 Hinnerup · Engroshandel med andre fødevarer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,2 | 1,1 | 1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 10,8 % | 6,5 % | 3,5 % | -1,8 % | -2,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 123,9 % | 129,2 % | 125,1 % | 113,4 % | 104,2 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 27,3 % | 29,1 % | 28,4 % | 20,1 % | 14,5 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 39,5 % | 22,5 % | 12,2 % | -8,8 % | -18,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.008.002 kr. | 1.340.791 kr. | 952.007 kr. | 533.350 kr. | 259.479 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 27,3 % | 29,1 % | 28,4 % | 20,1 % | 14,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 72,7 % | 70,9 % | 71,6 % | 79,9 % | 85,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 7,9 % | 2,2 % | 0,9 % | 0,6 % | 0,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 6.127.079 kr. i 2022 til 6.361.190 kr. i 2026 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.127 | 6.174 | 6.449 | 6.574 | 6.361 | −3 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.024.687 kr. i 2022 til 6.097.216 kr. i 2026 (+51 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.025 | 4.825 | 5.492 | 6.035 | 6.097 | +1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.697.275 kr. i 2022 til -271.878 kr. i 2026 (−116 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.697 | 1.019 | 523 | 1 | -272 | −42983 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.750.647 kr. i 2022 til -365.590 kr. i 2026 (−121 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.751 | 950 | 495 | -57 | -366 | −547 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.360.055 kr. i 2022 til -267.746 kr. i 2026 (−120 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.360 | 710 | 368 | -196 | -268 | −36 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.497 | 1.404 | 1.655 | 2.057 | 1.965 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.627 | 1.535 | 1.786 | 2.188 | 2.096 | −4 % | |
| Varebeholdninger | 4.413 | 4.614 | 3.704 | 4.102 | 4.163 | +1 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 703.548 kr. i 2022 til 10.650 kr. i 2026 (−98 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 704 | 161 | 67 | 44 | 11 | −76 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 10.992 | 9.307 | 8.854 | 8.891 | 7.957 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 12.620 | 10.841 | 10.640 | 11.079 | 10.052 | −9 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.444.752 kr. i 2022 til 1.458.488 kr. i 2026 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.445 | 3.154 | 3.023 | 2.226 | 1.458 | −34 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 254.655 kr. i 2022 til 850.503 kr. i 2026 (+234 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 255 | 419 | 468 | 824 | 851 | +3 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 8.873.534 kr. i 2022 til 7.632.984 kr. i 2026 (−14 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.874 | 7.203 | 7.077 | 7.844 | 7.633 | −3 % | |
| Passiver i alt | 12.620 | 10.841 | 10.640 | 11.079 | 10.052 | −9 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 10 kr. i 2022 til 16 kr. i 2026 (+60 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 10 | 12 | 14 | 15 | 16 | +7 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hinnerup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov