Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Eskebjergvej 67, 4593 Eskebjerg · Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 0,8 | 0,9 | 1,2 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,5 % | -1,2 % | 2,5 % | 7,4 % | 8,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 300,2 % | 260,2 % | 262,7 % | 260,6 % | 242 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 75,5 % | 72,1 % | 70,9 % | 69,9 % | 73,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 7,3 % | -1,6 % | 3,6 % | 10,6 % | 11,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 210.583 kr. | -330.331 kr. | -127.002 kr. | 473.208 kr. | 612.069 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 75,5 % | 72,1 % | 70,9 % | 69,9 % | 73,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 24,5 % | 27,9 % | 29,1 % | 30,1 % | 26,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 5,4 % | 6 % | 10,9 % | 1,9 % | 6,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.091.206 kr. i 2021 til 2.919.011 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.091 | 1.636 | 2.095 | 2.592 | 2.919 | +13 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.880.623 kr. i 2021 til 2.306.942 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.881 | 1.967 | 2.222 | 2.119 | 2.307 | +9 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 112.618 kr. i 2021 til 450.021 kr. i 2025 (+300 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 113 | -434 | -212 | 345 | 450 | +30 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 485.816 kr. i 2021 til 984.351 kr. i 2025 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 486 | -122 | 226 | 832 | 984 | +18 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 405.326 kr. i 2021 til 795.625 kr. i 2025 (+96 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 405 | -88 | 201 | 671 | 796 | +18 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.458 | 1.355 | 1.551 | 1.516 | 1.721 | +14 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.180 | 1.230 | 1.360 | 1.499 | 2.670 | +78 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.638 | 2.585 | 2.910 | 3.015 | 4.391 | +46 % | |
| Varebeholdninger | 1.043 | 980 | 843 | 1.049 | 938 | −11 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 84.997 kr. i 2021 til 143.379 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 85 | 115 | 211 | 44 | 143 | +229 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.702 | 4.987 | 5.075 | 6.056 | 5.364 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 7.340 | 7.571 | 7.986 | 9.070 | 9.756 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.544.245 kr. i 2021 til 7.132.645 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.544 | 5.460 | 5.663 | 6.336 | 7.133 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 138.753 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | 171 | 164 | 139 | −16 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.566.588 kr. i 2021 til 2.216.811 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.567 | 1.917 | 1.932 | 2.324 | 2.217 | −5 % | |
| Passiver i alt | 7.340 | 7.571 | 7.986 | 9.070 | 9.756 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 % | |
41 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Eskebjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Kalundborg